O niemal 600 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce poinformował w piątek resort zdrowia. Pandemia odbija się na sytuacji szkół: pojawiły się doniesienia o zakażeniach w kolejnych placówkach. W sumie ponad 170 szkół i przedszkoli w całym kraju pracowało w piątek w trybie zdalnym lub mieszanym. Na świecie notowane są bardzo duże wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2. W Indiach padł globalny rekord: w ciągu 24 godzin wykryto tam 96 tysięcy nowych infekcji. Podobnie niepokojące dane napływają również z państw europejskich: w Hiszpanii padł krajowy rekord, Wielka Brytania, Portugalia i Holandia zarejestrowały wyniki najgorsze od wiosny. Najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa - w Polsce i na świecie - zebraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!
- Resort zdrowia poinformował w piątek o 594 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 10 chorych. W sumie od początku epidemii w naszym kraju SARS-CoV-2 zaraziło się 73 047 ludzi, a 2 169 zmarło.
- Kilkadziesiąt szkół w kilku województwach - m.in. w Wielkopolsce, Śląskiem, Zachodniopomorskiem i na Pomorzu - przeszło na zdalne nauczanie w związku z wykryciem zakażeń koronawirusem wśród uczniów lub nauczycieli. W sumie w trybie zdalnym lub mieszanym pracowało w piątek w Polsce ponad 170 placówek oświatowych.
- Rzecznik resortu zdrowia zapewnił, że Polska kupi szczepionkę na COVID-19, jeśli tylko taka trafi na rynek.
- W Indiach odnotowano światowy dobowy rekord wzrostu liczby zakażeń: w ciągu 24 godzin wykryto tam 96 551 nowych przypadków koronawirusa.
- Ogromne wzrosty liczby infekcji SARS-CoV-2 zanotowały również kraje europejskie: Hiszpania - rekordowe ponad 12 tysięcy, Wielka Brytania - ponad 3,5 tysiąca, najwięcej od połowy maja, Portugalia - blisko 700, najwięcej od połowy kwietnia, Holandia - niemal 1300, czyli jeden z największych wzrostów od początku kwietnia.
- Szef francuskiego rządu oświadczył, że sytuacja epidemiczna we Francji się pogarsza. Niemal połowa francuskich departamentów została zakwalifikowana do tzw. strefy czerwonej.
Zakaz spotykania się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego - zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni - wprowadza w trzech angielskich miastach rząd w Londynie. To reakcja na szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.
Obostrzenie dotyczyć będzie Birmingham - drugiego pod względem liczby ludności miasta Wielkiej Brytanii - oraz pobliskich Solihull i Sandwell, co oznacza, że dotknie ponad 1,6 mln ludzi.
Z zakazu, który wejdzie w życie we wtorek, wyłączone będą szkoły, miejsca pracy czy transport publiczny.
Restrykcje zaostrza również Szkocja. Dodatkowe obostrzenia, które od kilku dni obowiązują w Glasgow i czterech sąsiednich dystryktach, rozciągnięte zostały na dwa kolejne dystrykty: od północy z piątku na sobotę ich mieszkańcy nie mogą spotykać się z osobami z innych gospodarstw domowych. Zakaz dotyczy już 1,75 mln spośród 5,5 mln mieszkańców Szkocji.
Rząd walijski ogłosił z kolei, że od poniedziałku obowiązkowe będzie zasłanianie twarzy w sklepach, a w pomieszczeniach zamkniętych spotkać się będzie mogło maksymalnie 6 osób.
9 406 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło w tym czasie 40 chorych na COVID-19.
Premier Francji Jean Castex przyznał na konferencji prasowej w Paryżu, że sytuacja epidemiczna nad Sekwaną pogarsza się. Jak poinformował, aż 42 spośród 96 francuskich departamentów zostały zakwalifikowane do tzw. czerwonej strefy.
Bytomski sanepid zdementował informację z czwartku o wykryciu pierwszego w Polsce powtórnego zakażenia koronawirusem: kobieta, która dwukrotnie, w odstępie kilku tygodni, uzyskała dodatnie wyniki testów, ostatecznie nie została zakwalifikowana jako ponownie zakażona.
Aż 3 539 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii: to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń na Wyspach od 17 maja, wyższy od bilansu z poprzedniego dnia o ponad 600 przypadków.
Liczba infekcji SARS-CoV-2 wykrytych w tym kraju od początku pandemii przekroczyła tym samym 360 tysięcy.
Dobrą informacją jest natomiast to, że nowe zachorowania nie przekładają się na razie na wzrost liczby ofiar śmiertelnych COVID-19. W ciągu ostatniej doby zmarło w Wielkiej Brytanii 6 chorych.
12 183 zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii: to w tym kraju rekord wykrytych w ciągu doby infekcji.
Tym samym całkowita liczba zakażeń potwierdzonych w Hiszpanii od początku pandemii przekroczyła 560 tysięcy.
Znaczny wzrost liczby zakażeń zanotowano również w Portugalii: w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono tam 687 infekcji, czyli najwięcej od połowy kwietnia.
W sumie wykryto tam już blisko 63 tysiące zakażeń koronawirusem.
Finlandia zniesie od przyszłej soboty ograniczenia dla przybywających m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski.
Kraje te - jak ogłosił fiński rząd - uznawane są odtąd za stosunkowo bezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z nauczycieli w trzeciej już szkole podstawowej w Radomiu wprowadzono tzw. nauczanie hybrydowe.
Jak poinformował radomski magistrat: "Kwarantanną zostali objęci uczniowie sześciu klas oraz nauczyciele mający bezpośredni kontakt z zakażoną osobą".
Według lokalnych mediów, infekcję SARS-CoV-2 wykryto u księdza prowadzącego w szkole lekcje religii.
Objęci kwarantanną uczniowie będą do 17 września uczyć się zdalnie, w domu.
PSP nr 20 to trzecia już w ostatnich dniach radomska podstawówka, w której z powodu wykrycia koronawirusa wprowadzono nauczanie hybrydowe. Wcześniej dodatnie wyniki testów mieli uczeń PSP nr 4 i nauczycielka PSP nr 13.
W obydwu tych szkołach kwarantanną objęto w sumie 10 nauczycieli i 43 uczniów oraz osoby z nimi mieszkające.
Sytuacja epidemiczna we Francji się pogarsza - ogłosił na konferencji prasowej w Paryżu premier tego kraju Jean Castex.
42 spośród 96 francuskich departamentów zostały zakwalifikowane do tzw. strefy czerwonej z dużą cyrkulacją koronawirusa.
1616 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono we Włoszech w ciągu ostatniej doby. W sumie od początku epidemii wykryto w tym kraju ponad 284 tysiące zakażeń.
Ponadto ostatniej doby zmarło we Włoszech 10 chorych na COVID-19. Tym samym bilans przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrósł w tym kraju do 35 597.
Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 1270 i jest to jeden z największych dobowych przyrostów od początku kwietnia - poinformował resort zdrowia w Hadze.
Od złagodzenia w lipcu zasad społecznej kwarantanny liczba infekcji SARS-CoV-2 w Holandii stale i znacząco rośnie.
W sierpniu premier Mark Rutte przekonywał jednak, że nie jest konieczne wprowadzenie drugiej kwarantanny.
Szef holenderskiego rządu zaapelował przy tym do młodych o przestrzeganie zasad społecznego dystansu.
Ostatnio bowiem najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się w Holandii właśnie wśród młodych ludzi, w wieku od 20 do 24 lat.
W trybie mieszanym pracowały dzisiaj w Polsce 124 placówki oświatowe, kolejnych 50 pracowało w trybie zdalnym.
Normalnie, w trybie stacjonarnym, działało dzisiaj natomiast 48 310 - czyli 99,64 procent - przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych.
Dzień wcześniej w trybie zdalnym pracowało w naszym kraju 51 szkół i przedszkoli, a w trybie mieszanym: 100.