Do 1862 wzrosła liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły już 22 osoby. "Czuję się jak na wojnie" - przyznał w wywiadzie dla CNN burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. 756 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech. Rząd Hiszpanii przeznaczył 24 mln euro z funduszu ds. walki z epidemią na projekt badawczy dotyczący terapii osoczem w leczeniu Covid-19. Liczba zakażonych koronawirusem w Holandii przekroczyła 10 tysięcy. W Wielkiej Brytanii ofiar pandemii jest już ponad 1200.
- W Polsce wykryto 1862 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 22 osoby.
- W Stanach Zjednoczonych zmarło niemowlę zakażone koronawirusem.
- Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech wzrosła do 10 779.
- Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 209 i wynosi 1228.
- Chińskie władze poinformowały o 45 nowych przypadkach zakażenia wirusem. 44 z nich to przypadki "zaimportowane".
- Liczba zakażonych koronawirusem w Holandii przekroczyła 10 tysięcy.
Przygotowane przez rząd zmiany w przepisach mają ułatwić firmom przetrwanie trudnego okresu walki z koronawirusem. W nocy z piątku na sobotę przepisy zatwierdził Sejm. We wtorek ma się nimi zająć Senat. Nasz dziennikarz Michał Zieliński przyjrzał się najważniejszym rozwiązaniom, które mają się znaleźć w tzw. tarczy antykryzysowej. Jego analizę znajdziecie pod poniższym linkiem. Polecamy!
Gościem poniedziałkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie Stanisław Karczewski. Z wicemarszałkiem Senatu porozmawiamy o kolejny etapie prac nad tarczą antykryzysową, która w poniedziałek będzie procedowana w Senacie. Dlaczego PiS przy okazji zmian w ustawach gospodarczych zdecydował się zmienić również Kodeks wyborczy i przywrócić możliwość głosowania korespondencyjnego?
Włoski minister zdrowia Roberto Speranza potwierdził w niedzielę wcześniejsze zapowiedzi, że obowiązujące do 3 kwietnia w kraju ograniczenia możliwości wychodzenia z domu i inne kroki będą przedłużone. Jak zaznaczył, okres ten nie będzie krótki.
W wywiadzie dla telewizji RAI Speranza oświadczył: "Termin 3 kwietnia zostanie na pewno przedłużony i potrzebne będzie wyrzeczenie, które nie będzie krótkie". Jesteśmy dalej w pełni tego kryzysu, biada, jeśli zaczniemy się łudzić- dodał. Od kilku dni napływają dodające otuchy sygnały, zwłaszcza z placówek pogotowia w najbardziej dotkniętych strefach, ale to nie wystarczy - przyznał. To sygnały o zahamowaniu zakażeń, które idą w dobrym kierunku, ale to za mało. Błąd, jeśli chodzi o terminy, cofnąłby nas i zmarnowalibyśmy to, co dotąd osiągnęliśmy - wyjaśnił minister Speranza.
Przewodniczący portugalskiej Izby Lekarskiej (OM) Miguel Guimaraes w wywiadzie dla telewizji RTP wyraził przekonanie, że epidemia w tym kraju potrwa jeszcze kilka miesięcy. Jesteśmy dopiero na początku - powiedział.
W Portugalii łącznie zanotowano już 119 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Liczba przypadków zakażenia wzrosła do 5962.
Szef OM wskazał na pilną potrzebę uzupełnienia sprzętu i materiałów medyczno-ochronnych w publicznej służbie zdrowia. Te braki trzeba zaspokoić jak najszybciej z uwagi na błyskawiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa - podkreślił.
Dziś faktycznie są trzy scenariusze rozwoju wydarzeń. Pierwszy - od 3 do 5 proc. zakażonych koronawirusem jednocześnie. Te cyfry są bardzo bolesne, ale taki scenariusz nie jest katastrofą - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Dwie kolejne przedstawione przez niego wersje wydarzeń dotyczą 25 proc. i ponad 50 proc. chorych. Drugiego i tym bardziej trzeciego scenariusza nasz system opieki zdrowotnej nie wytrzyma - alarmował.
Będą wzmożone patrole i kontrole policji; być może będziemy również chcieli do tych policyjnych zespołów dołączać żołnierzy, tak, żeby wyegzekwować obowiązujące przepisy - mówił wicepremier Jacek Sasin o kontrolach przestrzegania przez Polaków rozporządzenia ministra zdrowia.
Samolot wojskowy A400M niemieckich sił powietrznych wylądował w niedzielę po południu na lotnisku w Strasburgu, aby ewakuować dwóch pacjentów z koronawirusem do szpitala wojskowego w Ulm, w południowo-zachodniej części Niemiec.
To pierwsza ewakuacja francuskich pacjentów przeprowadzona z pomocą samolotu wojskowego Niemiec.
W celu egzekwowania reguł kwarantanny francuskie władze nakładają dodatkową karę 200 euro za drugie nieuzasadnione wyjście z domu. Łącznie we Francji z powodu koronawirusa zmarło dotąd 2606 osób, a liczba zakażonych wynosi 40 174.
Grzywna za pierwsze nieuzasadnione wyjście z domu wynosi 135 euro, ale wzrośnie do 200 euro w przypadku ponownego złamania nakazu w ciągu 15 dni i może zostać podwyższona o 375-450 euro w przypadku braku płatności w ciągu 45 dni - wynika z dekretu opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw.
250 tys. masek ochronnych przekazał sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres miastu Nowy Jork w ramach pomocy w walce z pandemią koronawirusa. W imieniu nowojorskiej służby zdrowia odebrał je burmistrz Bill de Blasio.
Mówimy jednym głosem, aby wyrazić zdecydowane poparcie dla tego wielkiego miasta i jego dumnych mieszkańców. Dla nas Nowy Jork to nie tylko dom czy siedziba ONZ. To tętniąca życiem światowa stolica, poprzez którą świat komunikuje się, debatuje, handluje i prosperuje. W imieniu społeczności ONZ i korpusu dyplomatycznego wyrażamy szczerą nadzieję, że ta skromna darowizna poprawi sytuację - powiedział Guterres.
Z powodu pandemii koronawirusa kanadyjscy sportowcy na razie nie będą poddawani testom antydopingowym. Celem wstrzymania działalności Kanadyjskiego Centrum Etyki w Sporcie (CCES) jest uniknięcie potencjalnego rozprzestrzeniania się COVID-19.
Koronawirus u pracownicy stacji dializ w Warszawie. Rząd musi natychmiast zapewnić testy pracownikom służby zdrowia! Bez testów musimy dziś wysłać kilkanaście pielęgniarek i kilkunastu lekarzy na kwarantannę. Apeluję o natychmiastowe działania - sytuacja staje się dramatyczna! - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.