Co najmniej 93 osoby zginęły w izraelskim ostrzale budynku mieszkalnego w Bajt Lahija na północy Strefy Gazy - podały lokalne służby medyczne. W ostrzelanym budynku mieszkali uchodźcy z innych rejonów tej palestyńskiej enklawy.
Co najmniej 93 Palestyńczyków zginęło, a ponad 150 zostało rannych w izraelskim ataku na budynek mieszkalny w Bajt Lahija w Strefie Gazy. W ostrzelanym budynku mieszkali uchodźcy z innych rejonów tej palestyńskiej enklawy.
Oficjalna palestyńska agencja prasowa WAFA podała, że wśród ofiar jest wiele kobiet i dzieci. Dodała, że do pobliskiego szpitala Kamal Adwan przewieziono ponad 20 ciężko rannych osób.
Są tu dziesiątki ofiar. Budynek został zbombardowany bez uprzedzenia - powiedział dziennikarzom mężczyzna pomagający ochotnikom w rozkopywaniu gruzów.
Armia izraelska często uprzedza mieszkańców przed ostrzałem celów, które jej zdaniem są użytkowane przez Hamas czy Palestyński Islamski Dżihad.
W poniedziałek palestyńska służba ratunkowa podała, że około 100 tys. ludzi zostało uwięzionych na północy Strefy Gazy bez dostępu do opieki medycznej i żywności.
Działalność służb została wstrzymana z powodu trzytygodniowego izraelskiego ataku na północną część Strefy Gazy. Armia deklaruje, że jej celem jest niedopuszczenie do przegrupowania się sił Hamasu.
Wojna Izraela z palestyńskim Hamasem rozpoczęła się 7 października 2023 roku. Tego dnia, o godz. 6:30 czasu lokalnego (godz. 5:30 czasu w Polsce), palestyńscy terroryści przeniknęli do wielu miast na południu Izraela - atak przeprowadzono z lądu, powietrza i od strony morza. Przedstawiciele izraelskiego wojska oświadczyli, że ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono w sumie ponad 4 tys. rakiet.
W Izraelu zginęło wówczas 1139 Izraelczyków i osób innej narodowości, a ponad 3,4 tys. cywilów i żołnierzy zostało rannych; Hamas porwał do Strefy Gazy ok. 250 osób.
W odpowiedzi lotnictwo Sił Obronnych Izraela (IDF) rozpoczęło naloty na Strefę Gazy, po których nastąpiła operacja sił lądowych; na początku stycznia 2024 roku IDF poinformowały, że armia zniszczyła Hamas w północnej Strefie Gazy (wciąż trwają działania w pozostałych częściach enklawy).
Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że życie straciło już ponad 43 tys. Palestyńczyków, a ponad 101,2 tys. zostało rannych. Kontrolowany przez Hamas resort nie rozróżnia w swoich komunikatach ofiar cywilnych od zabitych bojowników palestyńskich organizacji zbrojnych. Izraelska armia przekazała, że przez rok wojny zabito ok. 17 tys. terrorystów z Hamasu i innych ugrupowań.
Wyliczenia różnych agencji ONZ pokazują, że z powodu wojny 90 proc. z ok. 2,15 mln mieszkańców Strefy Gazy stało się wewnętrznymi uchodźcami, a część z nich uciekała wielokrotnie. Niemal cała populacja jest narażona na brak bezpieczeństwa żywnościowego i uzależniona od pomocy humanitarnej. Na terenie palestyńskiej enklawy zniszczono lub uszkodzono ok. 60 proc. budynków; koszt odbudowy zniszczonej infrastruktury szacuje się na 18,5 mld USD i może ona potrwać do 2040 r.