Uczniowie III klas gimnazjum rozpoczęli trzydniowy egzaminacyjny maraton! O poranku zmierzyli się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie, później napisali egzamin z języka polskiego. Na RMF 24 publikujemy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi!
Większość uczniów gimnazjum nr 58 na warszawskiej Pradze, z którymi przed egzaminem rozmawiał reporter RMF FM Mariusz Piekarski, mówiła, że najtrudniejszą dla nich częścią całej serii egzaminacyjnej będzie test z historii i WOS-u. Dużo dat do zapamiętania. Czasami coś się pomiesza i wychodzą z tego niezbyt dobre rzeczy. Ja umieram ze strachu, część humanistyczna jest dla mnie najgorsza. Dla mnie historia to jakieś zabójstwo - mówili gimnazjaliści naszemu reporterowi.
Po teście twierdzili jednak, że był... łatwy. Podobnie oceniał tę część egzaminu uczeń gimnazjum w mazurskich Węgorzewie, z którym rozmawiał nasz reporter Piotr Bułakowski. Szczerze mówiąc, nie przykładałem się jakoś do nauki, ale myślę, że bez problemu to przeszło - mówił.
Np. były trzy symbole i trzeba było odpowiedzieć, który do islamu. No to księżyc z gwiazdką chyba. (...) Największe trudności mam zawsze z odczytaniem mapy, nie radzę sobie z tym, a trzy mapy były - opowiadali nam inni uczniowie z Węgorzewa.
Wśród uczniów stołecznego gimnazjum nr 58 najwięcej emocji wzbudziło natomiast pytanie nie z historii, a z WOS-u - o poziom inflacji na przestrzeni kilku lat. Jeśli zaś chodzi o samą historię, większość gimnazjalistów twierdziła, że dużo trudniejsze były pytania na egzaminach próbnych. Co my musimy zrobić? Musimy odczytać z wykresu, zaznaczyć na mapie, przeczytać ze zrozumieniem i mamy wszystko podane na tacy. Musimy mieć bardzo ogólną wiedzę na temat historii - podsumował jeden z uczniów.
W części badającej wiedzę z języka polskiego uczniowie musieli napisać rozprawkę na temat: "Ciekawość pomaga czy przeszkadza w życiu". Gimnazjaliści z Węgorzewa byli z takiego obrotu sprawy bardzo zadowoleni. Była rozprawka i dobrze, gdyby była charakterystyka, to by było źle. (...) Nauczyciele przygotowywali nas głównie do rozprawki - mówili Piotrowi Bułakowskiemu. Podkreślali również, że pytania zamknięte nie sprawiły im kłopotów.
Egzamin gimnazjalny zdaje w tym roku blisko 380 tysięcy uczniów. W pierwszej kolejności sprawdzana była ich wiedza humanistyczna. Na początek dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, a na ich rozwiązanie mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją - 80 minut). Po godzinnej przerwie przystąpili do bloku zadań z języka polskiego - na rozwiązanie ich mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).
Jutro gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek podejdą do egzaminu z wybranego języka obcego.
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014: Zobacz terminy testów!
Testy rozwiązane przez uczniów są kodowane, a sprawdzają je egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w dniach 23-25 kwietnia, napisze go w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu będzie zaś musiał przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli natomiast uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego w celu poprawy wyniku nie jest możliwa.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Decydują o tym: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
We wszystkich dniach egzaminu gimnazjalnego będziemy towarzyszyć uczniom w ich zmaganiach.
Ponadto kiedy tylko centralna lub okręgowe komisje egzaminacyjne ujawnią arkusze zadań, opublikujemy je na naszej stronie, a później będziemy sukcesywnie publikować odpowiedzi do nich, opracowane przez naszych ekspertów!
Od tygodnia pomagaliśmy gimnazjalistom w przygotowaniach do egzaminu. Na naszych stronach opublikowaliśmy próbny arkusz egzaminu z matematyki i odpowiedzi do niego. Nauczyciele doradzali uczniom, co powtórzyć w ostatnich dniach przed testami i jakich błędów szczególnie się wystrzegać. Trener mentalny sportowców podpowiadał, jak dobrze psychicznie nastawić się przed egzaminem. Znani aktorzy zdradzili swoje sposoby na zapamiętywanie. Psycholog radził zaś uczniom, jak się zrelaksować, a rodzicom - jak z uczniami rozmawiać i pozytywnie ich mobilizować. Zobaczcie!