Opłatek - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży. Dzielimy się nim w wieczór wigilijny przed wieczerzą, składając sobie życzenia. Jest on symbolem pojednania i wyraża chęć bycia razem - skłóceni ludzie nie zasiadają przecież do wspólnego stołu. Tradycja łamania się opłatkiem ma w Polsce ponad 200 lat!
Pasterka - uroczysta msza święta odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.
Prezenty - Każdy z nas marzy o tym, by w święta otrzymać wyjątkowy prezent. Jednocześnie wszyscy wiemy, że wybór podarunku dla konkretnej osoby bywa czasem zadaniem beznadziejnym. Jak wybrnąć z takiej sytuacji i znaleźć coś, co na pewno spodoba się obdarowywanej osobie? Najlepiej mieć oczy i uszy szeroko otwarte.
Często w świątecznym zamieszaniu "głośno myślimy" na temat tego, co chcielibyśmy dostać. Warto też zasięgnąć rady u otoczenia danej osoby - dowiedzieć się czegoś o jej pasjach i zainteresowaniach. Prezent, który będzie uwzględniał te dane, na pewno spotka się z ciepłym przyjęciem. Nie chcemy przecież, by - w zależności od regionu - Mikołaj, Śnieżynka, Dzieciątko, Gwiazdor lub Aniołek - byli oskarżani o brak ciekawych pomysłów.
Renifery - Kometek, Błyskawiczny, Fircyk, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Złośnik, Profesorek, Rudolf Czerwononosy - tak nazywały się renifery św. Mikołaja. Na tego ostatniego można ostatnio natrafić także na... drogach. Wszystko dzięki niemieckiemu artyście, Didierowi Senftowi, który zaprojektował rower w kształcie renifera i nazwał tę konstrukcję imieniem czerwononosego towarzysza Mikołaja. Wysokiego na prawie cztery metry pojazdu nie sposób przegapić - podłączono do niego blisko 2 tysiące lampek, zasilanych przez akumulator samochodowy.
Szopka - Chyba nie ma osoby, której nie podobałyby się świąteczne szopki. Przedstawienia wnętrza stajenki betlejemskiej w noc narodzin Chrystusa przybierają różne formy: papierowych lub tekturowych makiet, scen odgrywanych przez ludzi, a nawet... sterowanych mechanicznie figur! Taka właśnie jest słynna szopka prowansalska. Mierzy ona ponad 16 metrów długości i 5 metrów szerokości. Połową z ok. 120 figur można sterować za pomocą komputera. Jej największe, 70-centymetrowe figurki bożonarodzeniowe pochodzą z 1860 roku i zostały wykonane na zamówienie kościoła w Aubagne przez anonimowego artystę. Po raz pierwszy zaprezentowano ją publiczności 6 grudnia 1985 roku w Paryżu.
Śnieg - jego opady co roku zaskakują zimą drogowców. Jednocześnie święta bez śniegu nie mają takiego samego uroku i klimatu. To on okrywa białą puchową kołdrą szare i brudne ulice, a w górach otwiera sezon narciarski. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest skomplikowany proces powstania śniegu. Gdy wysoko w chmurach panuje niska temperatura, do fruwających tam pyłków zaczynają się przyczepiać kryształki lodu. Z czasem jest ich więcej, a gdy osiągają odpowiedni ciężar spadają w dół.
Mówi się, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i właściwie jest to prawda. Różnice najlepiej widać pod mikroskopem. Nie sposób znaleźć identycznych. Przybierają rozmaite kształty: płatki, igiełki, kryształki, słupki. Zależy to od temperatury: między -1 a -3 °C oraz między -10 a -20 °C warunki bardziej sprzyjają osadzaniu się lodu na krawędziach i na krysztale wyrasta sześć ramion. W temperaturach między -5 a -10 °C oraz poniżej -20 °C bardziej zaś, sprzyjają osadzaniu się lodu na powierzchniach, a wtedy kryształ rośnie w pionie i przyjmuje kształt igły.
Świętego Szczepana - W drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia obchodzimy święto pierwszego męczennika Kościoła katolickiego. Jest nim święty Szczepan - jeden z siedmiu diakonów, wybranych przez apostołów. Jego zadaniem była posługa ubogim, głównie wdowom. Głosił też Ewangelię. Sanhedryn, czyli najwyższe władze żydowskie, oskarżyły go o bluźnierstwo, występowanie przeciwko prawu Izraela, i skazały na śmierć przez ukamienowanie.
Zgodnie z tradycją od drugiego dnia świąt, kiedy przypada dzień świętego Szczepana, rozpoczyna się okres kolędowania ("chodzenia po kolędzie") księży, a na wsiach również grup kolędników do domów wiernych.