Jemioła - częsty element świątecznych dekoracji. Jej gałązki wieszane na suficie lub nad drzwiami symbolizują zgodę, przebaczenie i pojednanie. Jemioła ma sprowadzić do domu szczęście, bogactwo oraz pomóc w spełnieniu marzeń. Czy tak jest rzeczywiście? To kwestia wiary. Niezależnie od niej warto jednak pamiętać o tym, że gałązki jemioły mają dobroczynny wpływ na wszystkich domowników widoczny już w czasie świąt. Z XVII-wiecznej Anglii wywodzi się zwyczaj całowania pod jemiołą. Trudno się dziwić temu, że szybko rozprzestrzenił się na inne kraje i do dziś cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodych.
Jasełka - wszelkiego rodzaju widowiska związane z narodzeniem Chrystusa. Wystawiane w szkołach, przedszkolach, kościołach i ośrodkach kultury przez małych, większych i tych całkiem dużych także. Nawiązują do biblijnych i ludowych historii, ale nie stronią także do bieżących odniesień. Na scenie pojawiają się pasterze, królowie i całe mnóstwo aniołów, ale czasem również diabły, król Herod, a nawet Adam i Ewa.
Kevin sam w domu - nieodzowny element świątecznego programu telewizyjnego. Gdy się w nim nie pojawia, zaczynają się protesty i internetowe akcje w stylu "Żądamy powrotu Kevina". Tysiące zaangażowanych osób, mnóstwo emocjonalnych komentarzy, skrzynki e-mailowe telewizji zasypywane protestami... Trwa to najdłużej przez kilka dni, a potem wszystko wraca do normy. Cały schemat działa już od wielu lat w myśl zasady, że podoba się nam to, co już znamy. A mało co znamy tak dobrze, jak ten film. Przygody rezolutnego chłopca walczącego z ciamajdowatymi bandytami śmieszą nas zawsze i w każdych ilościach.
Kolęda - ma dwa znaczenia. To przede wszystkim pieśń religijna dotycząca narodzenia Jezusa. Od ludowej pastorałki odróżnia ją nastrój powagi i skupienie się na bożonarodzeniowej rzeczywistości opisywanej w Biblii. Widać to chociażby w słynnym "Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego.
Drugie znaczenie kolędy to coroczna wizyta księdza. Każdy kapłan w okresie po Bożym Narodzeniu rozpoczyna odwiedzanie wszystkich swoich parafian.
Last Christmas - dla jednych obciach w najgorszej z możliwych postaci, dla innych znak, że w końcu naszedł długo oczekiwany czas świąt. Kariera tej piosenki jest równie spektakularna, co niemożliwa do racjonalnego wytłumaczenia. W końcu historia o tym, że on ją kocha, a ona chciała się tylko wypłakać na jego ramieniu nie powinna porywać... a porywa. Bije rekordy popularności w internecie i już kilka tygodni przed świętami staje się żelazną pozycją na radiowych playlistach. Może nie jest idealna, ale tak się do niej przyzwyczailiśmy, że trudno sobie wyobrazić święta i w ogóle grudzień bez niej. Słuchaj piosenki Last Christmas w radiu internetowym RMF Święta.
Mikołaj - postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa.
Obżarstwo - święta to doskonała okazja, aby popełnić grzech obżarstwa. Raz w roku można przecież pozwolić sobie na pochłonięcie ogromnej ilości słodyczy, pysznych wypieków, tłustych mięs i dopiero po świętach zastanawiać się, jak zrzucić kilka dodatkowych kilogramów.
Jak walczyć z obżarstwem? Zanim zaczniesz jeść, wypij szklankę wody lub wody z cytryną - ten wyjątkowo bogaty w witaminy owoc sprawia, że szybciej trawimy tłuszcze i powoduje uczucie sytości. Na pomoc przychodzą nam także naukowcy. Specjaliści żywieniowi dowodzą bowiem, że prawdziwymi poskramiaczami obżarstwa są orzechy - jeśli zjemy je na 30 minut przed kolacją, szybciej poczujemy, że nasyciliśmy apetyt.