Wojna w Afganistanie nie jest wojną przeciwko islamowi, tylko przeciwko terrorystom - powtórzył po raz kolejny amerykański prezydent George W. Bush w przesłaniu do muzułmanów w przeddzień rozpoczęcia świętego miesiąca - Ramadanu. Czym jest Ramadan dla muzułmanów?

Ramadan w religii muzułmańskiej to miesiąc rytualnego postu. Określenie Ramadan pochodzi od arabskiego słowa "ramida" lub "ar-ramad", które oznacza gorąco i pragnienie. Słowo to opisuje uczucie, jakie pojawia się, gdy nie bierzemy do ust ani kropli wody w upalny, słoneczny dzień. Muzułmanie wierzą, że tak, jak gorąco zmienia kształty przedmiotów, które są wystawione na jego działanie, tak post zmienia i ulepsza uczynki i myśli ludzkie. Wierzą, że dzięki postowi są bardziej czuli na znaki, jakie daje im Allach. W tym roku zaczyna się dziś po zachodzie słońca (wszystko zależy od szerokości geograficznej danego kraju). Ramadan jest świętem ruchomym i co roku wypada w innym czasie. Kalendarz muzułmański oparty jest na, dobrze znanym również chrześcijanom, cyklu księżycowym i liczy 354 dni - 12 miesięcy księżycowych po 29-30 dni każdy. Różnica względem kalendarza słonecznego wynosi więc 10-11 dni w roku. Dziewiątym miesiącem w kalendarzu muzułmańskim jest właśnie Ramadan - okres postu. W tym czasie muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia – od świtu do zachodu słońca. Poszczą nie tylko dorośli, ale także dzieci od 10 roku życia. Post nie obowiązuje chorych, kobiet w ciąży i karmiących oraz podróżnych. W nocy, 27 dnia Ramadanu - w tym roku będzie to 13 grudnia, jest obchodzona Noc Przeznaczenia - rocznica zesłania wiernym Koranu. Muzułmanie wierzą, że to właśnie tej nocy prorok Mahomet miał pierwsze objawienie. Wtedy właśnie Bóg wybacza grzechy - i określa los człowieka na przyszły rok.

Zaraz po zakończeniu Ramadanu, po 30 dniach postu, pierwszego dnia miesiąca Szawwal ma miejsce tak zwany Mały Bajram, święto zakończenia postu. Wyznawcy islamu oprócz odmawiania wspólnej modlitwy, odwiedzają się wzajemnie i obdarowują podarunkami, zwłaszcza słodyczami. Spojrzymy na Ramadan oczami wyznawcy islamu mieszkającego w Polsce. W meczecie w Bohonikach i domach modlitwy w Białymstoku odbyły się już okolicznościowe modlitwy: Z Kasimem Gamalą, muzułmaninem - lekarzem z Białegostoku rozmawia Piotr Sadziński.

Szacuje się, że w Polsce jest od 20 do 25 tysięcy wyznawców islamu. Są to głównie studenci, biznesmeni oraz dyplomaci z krajów islamskich.

foto Archiwum RMF

08:30