Telefonicznie, na Messengerze i podczas streamingu - w sobotę 26 listopada w godzinach 10-16 notariusze w całej Polsce już po raz 13. będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzień Otwarty Notariatu. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu."
Notariusza można zapytać o wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu - mówi Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.
Tegoroczne hasło Dnia Otwartego Notariatu brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu." Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób - i to w coraz młodszym wieku - podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz - przekonuje not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Temat tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest okazją, by przypomnieć, że katalog umów i czynności notarialnych jest bardzo szeroki i dalece wykracza poza czynności, które są powszechnie kojarzone z notariatem, jak umowy kupna i sprzedaży, testamenty czy pełnomocnictwa. Mieszczą się w nim także takie czynności jak małżeńskie umowy majątkowe ustanawiające rozdzielność majątkową, umowa o podział majątku wspólnego pozwalająca uniknąć długotrwałego i niekiedy bardzo trudnego dla małżonków lub byłych małżonków postępowania przed sądem czy czynności związane z ustanowieniem zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej. Spośród wielu możliwości notariusz doradzi dokonanie takiej czynności notarialnej, która będzie odpowiednia dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii oraz poinformuje o jej możliwych konsekwencjach.
Idealna ku temu możliwość - niewymagająca wizyty w kancelarii notarialnej - to Dzień Otwarty Notariatu w sobotę 26 listopada 2022 r. W godzinach 10 - 16 notariusze w całym kraju będą udzielać informacji prawnych:
1. na Messengerze i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem
2. Telefonicznie pod następującymi numerami:
Białystok i okolice: 85 688 13 11
Gdańsk i okolice: 58 727 35 99
Katowice i okolice: 32 441 82 45
Kraków i okolice: 12 442 95 08
Lublin i okolice: 81 475 41 19
Łódź i okolice: 42 620 09 05
Poznań i okolice: 61 669 87 03
Rzeszów i okolice: 17 283 25 14
Szczecin i okolice: 91 443 55 81
Warszawa i okolice: 22 292 66 89
Wrocław i okolice: 71 738 12 01
Już po raz trzeci notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Ponownie dyżur będą pełnić również eksperci z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 123 43 21
Rosnąca liczba obywateli Ukrainy w naszym kraju, którzy w ostatnich miesiącach dokonują czynności w kancelariach notarialnych, to główny powód zorganizowania w tym roku Dnia Otwartego Notariatu także po ukraińsku. Partnerem akcji jest Ukraiński Dom w Warszawie. Fundacja "Nasz Wybór" - w jego siedzibie notariusze będą udzielać informacji na miejscu oraz telefonicznie.
Kontakt dla obywateli Ukrainy (rozmowy za pośrednictwem tłumaczy): 22 100 83 89
Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 roku przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. Za jedno z ważniejszych zadań notariusze uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii.
Podobny cel zakłada towarzysząca DON i organizowana od 2015 roku akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku dedykowana seniorom. W czasie wykładów, które odbywają się przez cały rok akademicki, notariusze przybliżają ważne z perspektywy seniorów zagadnienia prawne, które pozwolą im ustrzec się przed niekorzystnymi dla siebie decyzjami. Rocznie w całej Polsce odbywa się ponad 100 wykładów.
13. Dzień Otwarty Notariatu "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu" odbędzie się w sobotę 26 listopada 2022 w godz. 10-16. Szczegółowe informacje znaleźć można także na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.