Nagroda dla gwiazdy młodego pokolenia. Film o wybitnych tenisistkach z Willem Smithem w roli ich ojca. Nagradzane na świecie filmy na festiwalu Transatlantyk w Warszawie. I Boska Komedia, czyli święto teatru w Krakowie. Zapowiadamy najciekawsze kulturalne premiery nadchodzącego tygodnia.
Maria Dębska, Magdalena Koleśnik, Tomasz Ziętek, Piotr Trojan, a może Tomasz Włosok? W poniedziałek 29 listopada dowiemy się, kto zdobędzie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za ten sezon. To wyróżnienie dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością, nie skończyli jeszcze 35 lat i wyróżnili się zagranymi w ostatnim roku rolami. Maria Dębska nominowana jest za nagrodzoną w tym roku na festiwalu w Gdyni rolę Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks". Szansę na nagrodę ma również Magdalena Koleśnik, której rola trenrki fitness w "Sweat" Magnusa von Horna przyniosła już m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Finalistami nagrody Cybulskiego zostali również Tomasz Ziętek, doceniony za rolę młodego milicjanta Roberta w "Hiacyncie" Piotra Domalewskiego oraz Tomasz Włosok za rolę młodego muzyka Roberta w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego. Nominowany jest też Piotr Trojan, który w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy" Jana Holoubka zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia. Szefową tegorocznego jury jest reżyserka Joanna Kos-Krauze.
W środę 1 grudnia w warszawskim KinoGramie zacznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk. W programie są m.in filmy nagradzane na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji. Twórca i dyrektor Transatlantyku Jan A.P. Kaczmarek użyczył KinoGramowi statuetkę Oscara, którą otrzymał w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel". Hasło tegorocznej edycji to "Czas nagród". Festiwal zacznie się pokazem filmu "Belfast" Kennetha Branagha, a zakończy projekcją filmu "Punkt wrzenia" Philipa Barantiniego. W programie są też pokazy zdobywcy Złotej Palmy w Cannes "Titane" Julii Ducournau, uhonorowanego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Niefortunnego numerku lub szalonego porno" Radu Jude i laureata Złotego Lwa z Wenecji "Zdarzyło się" Audrey Diwan. Festiwal Transatlantyk potrwa do niedzieli 5 grudnia.
W filmie "King Richard. Zwycięska rodzina" Will Smith gra Richarda Williamsa, ojca sióstr Venus i Sereny, jednych z najlepszych tenisistek w historii. To obraz oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o tym, jak dzięki determinacji ojca - córki - trafiły na najsłynniejsze korty świata. Richard napisał 78-stronicowy plan na całą ich karierę, zanim jeszcze się urodziły. W dzieciństwie córek ignoruje lekceważące uwagi białych komentatorów i trenerów, namawia Venus i Serenę do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier. To bardzo emocjonalna opowieść. "Ja nie płakałam na filmie. Ja płakałam już, gdy czytałam scenariusz" - mówiła na premierze Venus Williams. W filmie, który wyreżyserował Reinaldo Marcus Green główne role grają Will Smith, Jon Bernthal, Dylan McDermott, Saniyya Sidney i Demi Singleton. W piątek 3 grudnia trafi do polskich kin.
Jan Klata, Wojciech Faruga, Maja Kleczewska, Weronika Szczawińska, Małgorzata Wdowik to tylko część reżyserów, którzy pokażą swoje spektakle na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, który w piątek 3 grudnia zacznie się w Krakowie. W programie 14 edycji festiwalu są też m.in spektakle dyplomowe młodych aktorów, teatralne opowieści o aktualnych tematach oraz zupełnie nowe interpretacje znanych dzieł. W sumie podczas całego festiwalu zobaczymy ponad 30 spektakli. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest "Post tenebras lux", czyli "Po ciemności światło". Festiwal potrwa od 3 do 12 grudnia.