W poniedziałek 22 czerwca o godz. 20:25 w TVP odbędzie się Wielki Test z Historii. Zakres pytań będzie obejmował lata 1918-1989.
Test poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Wśród uczestników zmagań znajdą się m.in. Karol Strasburger, Mieczysław Hryniewicz, Monika Kwiatkowska i Grażyna Zielińska. Radio RMF FM reprezentować będą Przemysław Skowron i Robert Karpowicz.
Internauci będą mogli rozwiązywać test na stronie Interia.pl lub przy użyciu aplikacji na urządzenia mobilne WIELKI TEST TVP.
Zakres tematyczny testu obejmować będzie najważniejsze okresy polskiej historii w XX wieku, czyli dwudziestolecie międzywojenne, II Wojnę Światową oraz czasy PRL. Jak dobrze znacie historię tamtych czasów? By uzupełnić swoją wiedzę, przeczytajcie ciekawostki przygotowane przez organizatorów testu.
Warszawskie apartamentowce nie są wynalazkiem współczesnym. W dwudziestoleciu międzywojennym Warszawa przeżywała prawdziwy, a przy tym niezwykle harmonijny, boom budowlany. Wśród nowych budynków wiele było kamienic o niespotykanym dotąd, luksusowym standardzie. Przykładem jest słynny dom pod żaglem przy Alei Przyjaciół 3 z 1937 roku. Zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego, posiadał domofony, markizy oraz windy docierające bezpośrednio do mieszkań. O atrakcyjności kamienicy świadczy fakt, że w czasie wojny stała się ulubioną rezydencją Niemców, a po wojnie chętnie mieszkali w niej funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.
Wprowadzimy robotników do śródmieścia - mówił prezydent Bolesław Bierut osobiście nadzorujący prace projektowe sztandarowej inwestycji odbudowy stolicy jaką była Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Atrakcyjne mieszkania zasiedlili jednak głównie pracownicy aparatu partyjnego. Aby zasłonić wieże kościoła na placu Zbawiciela, planowano postawienie trzech gigantycznych pomników będących alegorią: Śląska, Pomorza i Warszawy. Ostatecznie zbudowano monumentalne, spiczaste kandelabry, jako najbardziej konkurujące z hełmem kościoła (jedna wieża była wówczas zburzona, z jej odbudową zwlekano). Warto wspomnieć, że do budowy MDM wykorzystano poniemiecki granit, który miał zostać użyty do wzniesienia pomnika chwały III Rzeszy.
Git-człowiek (gitowiec) - w Polsce ludowej odpowiednik blokersa. Wbrew nakazowi pracy gitowiec uchylał się od stałego zatrudnienia, chlubą było dla niego usunięcie z zakładu pracy za pijaństwo lub bumelanctwo. Gitowcy wyróżniali się domorosłymi tatuażami i sznytami czyli bliznami po rytualnych samookaleczeniach na przedramieniu, nosili długie włosy, krótkie ortalionowe kurtki i spodnie w kant z rozszerzanymi nogawkami. Gardzili "frajerami" czyli całą resztą społeczeństwa.
W czasie okupacji szczytem marzeń młodych chłopców było posiadanie modnych bryczesów i wysokich oficerek, co z reguły wiązało się z powodzeniem u płci przeciwnej i tylko niekiedy pokrywało się z autentyczną przynależnością do szeregów Armii Krajowej. Niemcy wiedząc o tym, niekiedy prewencyjnie aresztowali tak ubranych mężczyzn. Prawdziwi żołnierze AK, wiedząc o tym ubierali się skromnie i niepozornie, wtapiając w ten sposób w resztę społeczeństwa.
Cinkciarz - nielegalny handlarz walutą, za co w PRL, w czasach stalinowskich groziła nawet kara śmierci. Przepisy zliberalizowano po 1956 roku, wielu cinkciarzy jednak było informatorami Milicji i SB. Grupa zniknęła po uchwaleniu w 1989 roku prawa dewizowego pozwalającego na swobodny obrót dewizami w kantorach. Charakterystyczna da cinkciarzy była kurtka skórzana ze "skórek" - zszyta z wielu skrawków różnokolorowej skóry.