W Belgii uratowano obraz Emile’a Clausa - czołowego belgijskiego impresjonisty. Dzieło zatytułowane "Pejzaż śnieżny" miało trafić do kontenera na śmieci. Obecnie odrestaurowany obraz jest wart 25 tysięcy euro.
Emile Claus (żyjący w latach 1849-1924) po podroży do Hiszpanii i Maroka zainspirował się tamtejszym światłem. Głównym motywem jego obrazów jest słońce. Uważa się, że w swojej dojrzałej twórczości przeszedł od impresjonizmu do luminizmu.
Obraz Emile'a Clausa zatytułowany "Pejzaż śnieżny" z 1912 r. miał zostać wyrzucony do kontenera na śmieci przez rodzinę z Gandawy, która robiła generalne porządki. Był brudny i zbrązowiał, ponieważ długo znajdował się w pomieszczeniu, w którym palono cygara. W porę zauważył go jednak właściciel galerii sztuki, który odkupił obraz i zlecił jego zbadanie. Gdy konserwator usunął brązowawą warstwę, pod spodem ukazały się piękne odcienie błękitu i bieli.
Emile Claus podarował dzieło swojej kochance - to była Jenny Montigny, której potomkowie chcieli teraz wyrzucić płótno na śmieci.
Obraz figuruje na fotografii pracowni malarza, w której pozował ze swoją ukochaną.