Znamy niektóre pytania, które zadadzą przedstawicielowi Polski ministrowie krajów członkowskich Unii Europejskiej podczas wysłuchania w Radzie UE. W Luksemburgu o godz. 15 rozpocznie się przepytywanie Polski w związku z zarzutami o łamanie praworządności.

Niektórzy ministrowie już ujawnili o co będą pytać wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego. Luksemburski minister spraw zagranicznych Jean Asselborn powiedział, że będzie pytać o czystki w Sądzie Najwyższym.

Polska będzie musiała odpowiedzieć na pytania, które są bardzo ważne, które dotykają samego sedna niezależności sądownictwa - mówi Asselborn. Równocześnie zapewniał, że nie chodzi o krytykę Polski czy sąd nad Polską.

Warszawa może liczyć raczej tylko na wsparcie Węgier. Słowacki minister nie powiedział, że będzie bronić naszego kraju. Podkreślił jedynie, że będzie to okazja dla Polski, żeby przedstawić swoje racje.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański przekonywał z kolei, że od dziś pełną odpowiedzialność  dotyczącą procedury z art. 7 przejmują państwa członkowskie UE.

Oczekujemy od państw członkowskich własnej analizy faktów, które przedstawimy w trakcie wysłuchania (...) Najważniejszą rzeczą jest przedstawienie prawdziwego kształtu (polskiego) wymiaru sprawiedliwości - powiedział wiceminister spraw zagranicznych polskim dziennikarzom, wchodząc na posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych.

Jak przekonywał, państwa unijne mają różne tradycje konstytucyjne i Polska mieści się w tym pluralizmie konstytucyjnym. Odnosząc się do negatywnej oceny KE, wobec dotychczasowych zmian, podkreślił, że nie tylko słowa przedstawicieli władz w Warszawie, ale i ich czyny nie przyniosły spodziewanego efektu. Jak zaznaczył, Polska chciałaby konkluzji z wysłuchania tak szybko, jak to możliwe.

Kumulacja niekorzystnych dla Polski wydarzeń

Jak wskazuje nasz dziennikarz Tomasz Skory, ledwo wczoraj w Radzie Praw Człowieka w Genewie omawiano krytykujący reformę sądów raport specjalnego sprawozdawcy ONZ. Wcześniej nowa KRS gościła delegację Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, rozważającej, czy Polska spełnia jeszcze warunki udziału w tej organizacji.

W piątek ujawniono raport antykorupcyjnej agendy Rady Europy GRECO mówiący, że przez ostatnie zmiany Polska nie spełnia nie spełnia już standardów antykorupcyjnych w sądownictwie.

Za kilka dni Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma wydać decyzję ws. pytania irlandzkiej sędzi o praworządność w Polsce, w lipcu jeszcze może się odbyć kolejne wysłuchanie Polski w Radzie Unii - razem wygląda to na kumulację wydarzeń niekorzystnych dla Polski.

Polska na "ławie oskarżonych"

Trzygodzinne wysłuchanie Polski w Radzie UE rozpocznie się o 15. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w historii Unii Europejskiej. Nigdy dotąd żaden kraj UE nie zasiadał na "ławie oskarżonych" i nie był przepytywany przez ministrów UE w związku z zarzutami o łamanie zasad praworządności.

Jak będzie przebiegać? Przeczytacie tutaj>>>

(az)