Tuż po zamachu Donald Trump odwrócił się do tłumu zgromadzonego na wiecu w Butler i uniósł w górę zaciśniętą pięść. "Według jego zwolenników to zdjęcie przejdzie do historii" - mówi medioznawca dr Miłosz Babecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Z jednej strony taki gest oznacza: 'zwyciężymy, nikt nam nie przeszkodzi, nikt nas nie powstrzyma', z drugiej strony pięść jest dalszym wezwaniem do bezpardonowej walki" - tłumaczy ekspert.

Do próby zabójstwa Donalda Trumpa doszło kilka minut po rozpoczęciu przemówienia w Butler, ok. 50 km od Pittsburgha (Pensylwania). Gdy padły dwa strzały, były prezydent upadł na ziemię, trzymając się za ucho, po czym został przykryty przez chroniących go agentów Secret Service.

Następnie Donald Trump z zakrwawioną twarzą i uchem wstał na nogi o własnych siłach, machając pięścią w stronę tłumu, na co tłum odpowiedział skandowaniem "USA!".

Ranny Trump, w tle amerykańska flaga

Spośród wielu zdjęć wykonanych w tym momencie przez fotoreporterów, jedno komentowane jest najczęściej. Widać na nim Trumpa stojącego z podniesioną do góry pięścią, otoczonego funkcjonariuszami ochrony. W tle natomiast łopocze amerykańska flaga. Autorem fotografii jest Evan Vucci z Associated Press.

 

Zdjęcie z fotografią krąży już po mediach społecznościowych, wzbudzając zachwyt wśród większości komentujących. Pojawiają się nawet porównania do słynnej fotografii pokazującej zatknięcie amerykańskiej flagi nad Iwo Jimą wykonanej 23 lutego 1945 roku przez Joego Rosenthala. 

Według zwolenników Trumpa to zdjęcie przejdzie do historii - mówi reporterowi RMF FM medioznawca dr Miłosz Babecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

On ma talent do wygrywania tego rodzaju sytuacji. Jest bardzo sprawnym w tej takiej przestrzeni wizerunkowej człowiekiem. Tam się wygrywa różnego rodzaju sytuacje obrazkami. No i ten obrazek, w którym Trump wznosi w geście właśnie takim (...) rękę z wyciągniętą pięścią, to jest gotowy w zasadzie przepis także na komercyjny sukces. Bo Trump słynie z tego, że sprzedawał koszulki ze swoją podobizną, czapeczki, kubki. Obstawiam, że za kilkadziesiąt minut w internecie pojawiają się takie koszulki z pięścią - mówi dr Miłosz Babecki reporterowi RMF FM Piotrowi Bułakowskiemu. 

Dodaje też, że "ta pięść ma różnego rodzaju konteksty".

Z jednej strony można powiedzieć: "zwyciężymy, nikt nam nie przeszkodzi, nikt nas nie powstrzyma", ale z drugiej strony, bardziej w naszym kręgu kulturowym, europejskim, pięść jest takim dalszym wezwaniem do walki, do takiej walki bezpardonowej. Więc jeśli doszło do zamachu, bo te emocje w Stanach Zjednoczonych zostały rozgrzane do czerwoności, to ta pięść wyciągnięta w takim właśnie geście wcale tych emocji nie tonuje - mówi medioznawca.

Zamach na Donalda Trumpa

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. 

Jak poinformowała służba US Secret Service, zamachowiec "oddał kilka strzałów w stronę sceny z podwyższonego miejsca poza miejscem zgromadzenia" i został zabity. Zginął także jeden z uczestników wiecu, zaś dwie kolejne osoby zostały ranne i są w stanie krytycznym.

Sprawca zamachu na Donalda Trumpa został wstępnie zidentyfikowany. 20-letni mieszkaniec stanu Pensylwania Thomas Matthew Crooks to "osoba zamieszana" w nieudany zamach na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformowało FBI.