​Nabożeństwem w Opactwie Westminsterskim, ceremonią przed Pałacem Buckingham oraz przelotem historycznych i współczesnych samolotów bojowych uczczono we wtorek w Londynie stulecie Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

RAF powstały 1 kwietnia 1918 roku z połączenia Królewskiego Korpusu Lotniczego (RFC) i Służby Powietrznej Marynarki Królewskiej (RNAS) jako pierwsza w świecie wojskowa formacja lotnicza niezależna od innych rodzajów sił zbrojnych.

W uroczystościach wzięli udział najważniejsi przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym królowa Elżbieta II, następca tronu Karol z żoną Camillą, a także młodsze pokolenie - książę William z żoną Kate oraz książę Harry z żoną Meghan. Zabrakło jedynie 97-letniego męża monarchini, księcia Filipa, który w ubiegłym roku wycofał się z obowiązków publicznych i pojawia się na tego typu wydarzeniach jedynie sporadycznie.

Przed Pałacem Buckingham Elżbieta II wręczyła RAF ich nowy królewski sztandar. Zawsze cechowały was stanowczość, umiejętności i waleczność - powiedziała. Pamiętam, jak na niebie nad naszymi głowami toczyła się Bitwa o Anglię, i nigdy nie zapomnimy odwagi oraz poświęcenia tamtych czasów - dodała.

Rodzinna tradycja

Monarchini przypomniała, że w 1918 roku jej ojciec, król Jerzy VI, otrzymał jako pierwszy członek rodziny królewskiej dyplom wojskowego pilota, a w końcowych tygodniach pierwszej wojny światowej służył w sztabie lorda Trencharda - dowódcy lotnictwa bombowego koalicji we Francji, uważanego za "ojca RAF".

Ta rodzinna tradycja jest kontynuowana do dzisiaj: książę Edynburga (Filip), książę Walii (Karol) i książę Cambridge (William) wszyscy dorobili się skrzydeł (odznaki pilota RAF) i noszą je z wielką dumą - powiedziała.

Zapierająca dech w piersiach defilada

Potem odbyła się powietrzna defilada, obserwowana przez zgromadzoną na balkonie Pałacu Buckingham rodzinę królewską oraz przez blisko 70 tys. londyńczyków i turystów zapełniających aleję The Mall.

Nad ich głowami przeleciało blisko sto samolotów i śmigłowców - w tym trzy pokazane po raz pierwszy publicznie niewykrywalne przez radar myśliwce F-35, strategiczne samoloty transportowe Globemaster i Airbus A400M oraz używane podczas drugiej wojny światowej bombowiec Lancaster i samolot transportowy Dakota z eskortą pochodzących z tych samych czasów myśliwców Spitfire i Hurricane.

Defiladę zamknęły 22 myśliwce Eurofighter Typhoon w szyku uformowanym w liczbę 100 oraz dziewięć odrzutowców Hawk zespołu akrobacji powietrznej RAF Red Arrows, za którymi ciągnęły się smugi dymu w brytyjskich barwach narodowych - czerwonej, białej i niebieskiej.

(ł)