Hasztagi pozwalają użytkownikom mediów społecznościowych aktywnie uczestniczyć w dyskusjach o światowym zasięgu, które odbywają się online. Tego roku najwięcej razy użyto hasztagu MeToo, o którym było głośno w mediach. Popularność zdobyły także hasztagi Covfefe i 308Removed.

Hasztagi pozwalają użytkownikom mediów społecznościowych aktywnie uczestniczyć w dyskusjach o światowym zasięgu, które odbywają się online. Tego roku najwięcej razy użyto hasztagu MeToo, o którym było głośno w mediach. Popularność zdobyły także hasztagi Covfefe i 308Removed.
Zdjęcie ilustracyjne /Paweł Pawłowski /RMF24

Hasztag MeToo (Ja Też) to jeden z najgłośniejszych hasztagów roku 2017. Zyskał on światowy odzew wśród kobiet i mężczyzn, bo zainspirował wiele osób do informowania o wykorzystywaniu seksualnym i molestowaniu, którego stali się ofiarami.

W 2007 roku amerykańska aktywistka Tarana Burke rozpoczęła ruch "Me Too". Akcja stała się ponownie głośna w tym roku, kiedy na jaw wyszło, że znany i wpływowy producent filmowy w Hollywood, Harvey Weinstein molestował wiele kobiet. Wśród ofiar znalazło się wiele światowej sławy aktorek.

Hasztag MeToo nabrał impetu, kiedy aktorka Alyssa Milano poprosiła na Twitterze ofiary molestowania, aby napisały słowa "Me too" jako odpowiedź na jej tweet. Celem tej prośby było zorientowanie się i uświadomienie wszystkim jaka może być skala tego problemu.

Od października do grudnia bieżącego roku ponad 6 milionów razy posłużono się tym hasztagiem na Twitterze i Facebooku. W całym świecie zaczęły pojawiać się hasztagi MeToo w lokalnych wersjach językowych.

Najpopularniejszy tweet Donalda Trumpa

Kolejnym hasztagiem wzbudzającym wiele emocji okazało się słowo, które prezydent USA Donald Trump użył w swoim tweecie. Było to "Covfefe". Po raz pierwszy pojawiło się ono w tweecie prezydenta z 31 maja bieżącego roku.

Pomimo ciągłej negatywnej prasy covfefe- napisał Donald Trump na Twitterze.

"Covfefe" wzbudziło wielkie zainteresowanie. Tysiące osób zastanawiało się i spekulowało, czy może była to literówka, czy może niedokończona myśl, czy być może coś się za tym słowem kryje. W ciągu dwóch godzin tweet prezydenta został przekazany dalej ponad 70 tys. razy.

Po 6 godzinach tajemniczy tweet został usunięty. Szybko pojawił się kolejny, którym prezydent Trump tylko podsycił zainteresowanie tajemniczym słowem.

Kto może wpaść na to jakie jest prawdziwe znaczenie "covfefe"??? - napisał prezydent.

Prezydent i mała grupa osób dokładnie wiedzą, co prezydent miał na myśli - odpowiedział ówczesny sekretarz prasowy Białego Domu, pytany jak należy rozumieć ten tweet.

Przez dobę hasztagiem Covfefe posłużono się 1,4 miliona razy.

Inne popularne hasztagi

Wielkim zainteresowaniem cieszył się hasztag 308Removed czyli 308Usunięty.

Hasztag narodził się w Jordanii i pojawił się w momencie, gdy jordańscy użytkownicy mediów społecznościowych wyrażali swą radość z powodu wyeliminowania w sierpniu zapisu prawnego, który pozwalał gwałcicielowi uniknąć kary, jeśli poślubi ofiarę gwałtu.

Innymi hasztagiem, który krążył w mediach społecznościowych w 2017 roku jest hasztag Third_debate - dotyczy trzeciej debaty przed wyborami prezydenckimi w Iranie. Posłużono się nim 150 tys. razy w dniu debaty mimo, że użytkowanie Twittera jest zakazane w Iranie.

(just.)