Praga i Waszyngton zawarły ostatnie dwustronne porozumienie w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W podpisanej we wtorek umowie uzupełniającej, określono m.in. warunki, na których w Czechach stacjonować będą amerykańscy żołnierze. Po zaakceptowaniu porozumienia przez rząd, zgodę na rozmieszczenie tarczy musi jeszcze wyrazić czeski parlament.
Wszystkie poważne problemy zostały rozwiązane - oświadczył rzecznik czeskiego resortu spraw zagranicznych Andrej Czirtek.
Porozumienie uzupełniające tzw. SOFA (Status of Forces Agreement), dotyczące warunków, na których w Czechach stacjonować będą amerykańskie wojska zostanie przekazane rządowi we wrześniu. Gdy rząd zaakceptuje umowę, ostatnim krokiem będzie już tylko zgoda czeskiego parlamentu. Wydaje się, że mogłoby to nastąpić na wrześniowej sesji parlamentu - sugeruje wicepremier ds. europejskich Alexandr Vondra w rozmowie z dziennikiem "Hospodarske Nowiny”.
Czechy i USA podpisały umowę w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy atyrakietowej na czeskim terytorium 8 lipca. Podpisy pod porozumieniem w tej sprawie złożyli minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg i szefowa dyplomacji USA Condoleezza Rice. Na terytorium Czech na mocy uzgodnień zainstalowany zostanie radar amerykańskiego urządzenia.