Amerykańskie wojsko przeprowadziło w niedzielę częściową ewakuację drogą powietrzną personelu ambasady USA w Haiti - przekazało Południowe Dowództwo USA. To pokłosie wzrostu zagrożenia ze strony zbrojnych gangów, które kontrolują znaczną większość terytorium kraju.
W związku ze wzrastającym z dnia na dzień zagrożenia ze strony zbrojnych band terroryzujących Haiti i większość dzielnic stolicy tego kraju, Port-au-Prince, amerykańskie wojsko przystąpiło w niedzielę do częściowej ewakuacji drogą powietrzną personelu ambasady USA w Haiti.
Amerykański rząd podjął tę decyzję w momencie, kiedy powstała realna groźba władz Haiti przez rosnące w siłę gangi, które zmusiły już tysiące mieszkańców kraju do ucieczki ze swych domów.
"Most powietrzny dla amerykańskiego personelu służy - zgodnie z naszą standardową praktyką stosowaną na całym świecie - do zapewnienia większego bezpieczeństwa naszemu personelowi zatrudnionemu w ambasadach. Na pokładach odlatujących samolotów nie było Haitańczyków" - stwierdziło Południowe Dowództwo USA (Southcom) w komunikacie, cytowane przez agencję Reutera.
Rząd Haiti ogłosił stan wyjątkowy niedzielę 4 marca po tym, jak przybrała na sile ofensywa zbrojnych gangów kontrolujących znaczną większość terytorium kraju.
Premier Haiti Ariel Henry przebywał wówczas w Nairobi, gdzie negocjował w sprawie wysłania do Haiti - z inicjatywy ONZ - kenijskiego kontyngentu wojskowo-policyjnego, mającego pomóc w przywróceniu w Haiti rządów prawa. Inicjatywa ta napotkała sprzeciw kenijskiego Sadu Najwyższego.
W sobotę Departament Stanu USA zakomunikował, że sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Kenii, Williamem Ruto, w sprawie kryzysu haitańskiego, który spowodował już dziesiątki tysięcy ofiar pomordowanych przez gangi. Obaj uznali, iż konieczne jest wysłanie do Haiti międzynarodowej misji, która by byłaby w stanie przywrócić tam spokój.
Południowe Dowództwa USA w ogłoszonym w niedzielę komunikacie, cytowanym przez agencję Reutera, oświadczyło: "Nasza ambasada w Port-au-Prince koncentruje się nadal na wysiłkach Stanów Zjednoczonych podejmowanych w celu udzielenia pomocy narodowi haitańskiemu, w tym Narodowej Policji Haiti, przyspieszeniu przybycia do Haiti Międzynarodowych Sił Bezpieczeństwa, o których wysłaniu zadecydowały narody zjednoczone, a także szybszym przeprowadzeniu pokojowych przeobrażeń władzy w Haiti w drodze wolnych i sprawiedliwych wyborów".