135 osób i 46 organizacji, będzie ubiegało się w tym roku o Pokojową Nagrodę Nobla. Lista nominacji tradycyjnie utrzymywana jest w tajemnicy, jednak co roku "na giełdzie" pojawiają się konkretne kandydatury.
W tym roku wymienia się byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a, orędownika kampanii na rzecz walki z globalnym ociepleniem klimatu oraz faworyta z zeszłego roku - byłego prezydenta Finlandii, a obecnie ONZ-owskiego wysłannika ds. przyszłego statusu Kosowa Marttiego Ahtisaariego.
Inni kandydaci to: kanadyjska działaczka na rzecz ekologii i praw Eskimosów Sheila Watt-Cloutier z organizacji ICC, boliwijski prezydent Evo Morales, amerykańska dziennikarka i gwiazda telewizyjna Ophra Winfrey, wysłannik ONZ ds. AIDS w Afryce Stephen Lewis, znany tajwański dysydent Shih Ming-teh, dysydent i mnich buddyjski Thich Quang Do, czy były premier Malezji Mahathir Mohamad.
W zeszłym roku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Mohammad Junus i założona przez niego instytucja pomocy finansowej Grameen Bank udzielająca mikrokredytów.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, którego nazwisko zostanie ogłoszone w połowie października, otrzyma 10 milionów koron szwedzkich (1,1 mln euro). Nagroda wręczana jest zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora, Alfreda Nobla. Nagrodę pokojową wręcza się w Oslo, pozostałe - w Sztokholmie.