Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie pokazał efekty prac konserwatorskich w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Wywołało to burzę wśród internatów. Według niektórych renowacja jest nieudana. Instytucja odpiera jednak krytykę.
Prace konserwatorskie przy dekoracjach ściennych, znajdujących się w prezbiterium bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, dobiegły końca. Polichromie autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, jak przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, "przeszły gruntowną i bardzo analityczną konserwację".
Efektami prac urząd podzielił się w mediach społecznościowych.
"Konserwatorzy posługując się oryginalnymi kartonami i archiwalnymi fotografami przywrócili polichromiom Wyspiańskiego ich właściwy wygląd" - czytamy we wpisie zamieszczonym przez instytucję na Facebooku.
Wielu internautów skrytykowało jednak ostateczny efekt prac.
"Koszmar", "Wyspiański się w grobie przewraca", "Skandal, namalowane na nowo. To już nie jest Wyspiański" - to tylko jedne z wielu komentarzy, jakie pojawiły się w odpowiedzi na wpis Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
W ogniu krytyki znalazła się w szczególności polichromia "Matki Boskiej w stroju krakowskim".
Instytucja postanowiła się z zaistniałej sytuacji wytłumaczyć.
"W konserwacji zmiana wyglądu twarzy zawsze wzbudza najwięcej emocji. W związku z tym, że pod naszym poprzednim postem pojawiło się wiele komentarzy pragniemy wyjaśnić i doprecyzować, że zdjęcie które przedstawia wizerunek 'Matki Boskiej w stroju krakowskim' przed konserwacją, jest efektem wtórnych przemalowań, które znacznie zafałszowały i zniekształciły wygląd oryginału. Nie była to twarz jaką autentycznie namalował Wyspiański" - czytamy. Według urzędu to prace konserwatorskie przywróciły polichromii jej autentyczny wygląd.
"Wykonano to na podstawie zachowanych na ścianie nawarstwień, kartonów oraz przy pomocy archiwalnych fotografii ukazujących malowidła w takim stanie, w jakim stworzył je Wyspiański" - argumentuje instytucja.
Bazylika św. Franciszka z Asyżu znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 2. Jej wnętrze słynie z pięknych zdobień, kaplic i grobowców.