Jest projekt nowelizacji 9 ustaw, które mają poprawić kontrolę nad wydawaniem zezwoleń na pracę i studia dla cudzoziemców w Polsce. To efekt afery wizowej i raportu Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. Co się zmieni w przyznawaniu wiz obcokrajowcom?

Rząd pracuje nad nowym sposobem wydawania wiz cudzoziemcom. Jest projekt nowelizacji 9 ustaw, który ma poprawić kontrolę nad wydawaniem zezwoleń na pracę i studia w Polsce.

Jak poinformował dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, zmieni się to, że resort dyplomacji i konsulowie zyskają dostęp do informacji, w tym danych osobowych cudzoziemców z baz fiskusa, ZUS-u, straży granicznej, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, resortu pracy oraz resortu szkolnictwa wyższego.

Zmieni się też system wydawania wiz w celu odbycia studiów. Polskie uczelnie nie mogą kształcić jedynie cudzoziemców i muszą niezwłocznie informować o skreśleniu cudzoziemca z listy studentów.

Wiza zostanie przyznana po przedłożeniu przez kandydata opłaty za semestr lub rok studiów. Z kandydatami na studia będzie możliwość kontaktu na odległość - przez internet.

Wizy dla obcokrajowców, którzy w Polsce chcą podjąć pracę, będą mogły być uzgadniane zdalnie. Jak wyjaśnia dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, pracodawcy mają w ciągu siedmiu dni informować o niepodjęciu lub przerwaniu pracy przez cudzoziemca. 

Wzrosną też kary za powierzenie i wykonywanie nielegalnej pracy, a także za nieinformowanie o zmianie okoliczności zawartych w zezwoleniu na pracę.

Projekt nowelizacji dziewięciu ustaw (w tym ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) jest koordynowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zawiera on katalog zmian m.in. dotyczących rekrutacji studentów z zagranicy na polskie uczelnie. Projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.


Opracowanie: