Nawet 99 procent ulgi mogą uzyskać mieszkańcy Świdnicy, którzy złożą wnioski na wykup mieszkania komunalnego do końca 2014 roku. Na spore obniżki mogą liczyć zarówno mieszkańcy, którzy w opłacaniu czynszu nie mają żadnych zaległości, jak i zadłużeni najemcy.
Rada Miasta we zdecydowała się na wysokie bonifikaty na wykupienie lokali komunalnych dla mieszkańców miasta. W ten sposób korzysta nie tylko budżet Świdnicy, z którego co roku przeznaczana jest większa kwota na utrzymanie i remont lokali, ale także mieszkańcy, którzy mają zaległości z opłatami czynszu. Dzięki ulgom, mieszkania komunalne mogą być wykupione już za 1 procent ich wartości.
Wiele z mieszkań, które można wykupić za procent ich realnej rynkowej wartości, znajduje się w wiekowych kamienicach, ale w centrum miasta - plusem jest więc lokalizacja i cena, bo za mieszkanie warte 150 tysięcy złotych trzeba zapłacić jedynie tysiąc pięćset złotych. Minusem dla dotychczasowych najemców mieszkań komunalnych, jest jednak fakt, że po wykupie wszelkie koszty utrzymana budynku, remonty i naprawy przechodzą z gminy na właścicieli mieszkań.
Mieszkańcy, którzy wykupują na własność wynajmowane do tej pory lokale, mają większy wpływ nie tylko na swoje mieszkania, ale także współdecydują o losach budynku - remontach, ulepszeniach - mówi Arkadiusz Sobczak, dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Dodatkową zachętą dla najemców płacących regularnie czynsz, którzy wykupują mieszkania pojedyncze, ale nie w budynkach w całości sprywatyzowanych jest zwiększenie bonifikaty o dodatkowe 2 procent, co jest zachętą i nagrodą dla sumiennie płacących czynsze - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Osoby, które mają zadłużenie, również mogą liczyć na wykup z bonifikatą. W ich przypadku możliwe jest umarzanie zaległości przy wykupie "ze względu na ważny interes dłużnika i ważny interes publiczny".
Każda ze spraw analizowana jest indywidualnie. Preferencyjne warunki dotyczą wniosków złożonych na wykup mieszkania komunalnego do końca grudnia 2014 roku.