Sekretarz stanu USA Rex Tillerson potwierdził w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa - poinformowała PAP rzecznik resortu Joanna Wajda.
Tematem telefonicznej rozmowy były perspektywy rozwoju relacji transatlantyckich oraz współpracy dwustronnej wobec bieżących wydarzeń na arenie międzynarodowej oraz wyzwań dla bezpieczeństwa obu państw - powiedziała Wajda.
W trakcie rozmowy sekretarz Tillerson potwierdził trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu - podkreśliła rzeczniczka MSZ.
Minister Waszczykowski dziękował za aktywność Stanów Zjednoczonych w procesie wzmacniania zdolności obronnych NATO i wyraził podziękowania w związku z coraz większą obecnością USA na naszym terytorium i w regionie - powiedziała Wajda, nawiązując do wdrażania postanowień szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w lipcu zeszłego roku.
Podczas szczytu zdecydowano o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W związku z tym w Polsce tworzony jest wielonarodowego batalionu, którego trzonem będą siły USA. Amerykańscy żołnierze już stacjonują w naszym kraju.
Minister Waszczykowski i sekretarz Tillerson zgodnie ocenili, że wszystkie te działania, podobnie jak polsko-amerykańskie projekty dwustronne w wymiarze bezpieczeństwa i obrony, stanowią niezwykle cenną inwestycję w bezpieczeństwo i pokojowy rozwój - mówiła rzecznik MSZ.
Jak dodała, szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji omówili także kwestię konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Wyrazili nadzieję, że wspólnym wysiłkiem Europy i USA uda się stopniowo doprowadzić do zażegnania konfliktu - zaznaczyła Wajda.
W relacji Wajdy "obie strony wyraziły także przekonanie, że stosunki polsko-amerykańskie będą nadal rozwijać się równie dynamicznie, jak w ostatnich latach, a współpraca poza kluczowym wymiarem bezpieczeństwa będzie coraz szerzej obejmowała obszar handlowo-inwestycyjny oraz energetyczny".
Szefowie dyplomacji mają nadzieję, że do ich następnej rozmowy dojdzie podczas planowanego na 21 marca spotkania Globalnej Koalicji anti-Daesh w Waszyngtonie - poinformowała rzeczniczka MSZ. W trakcie rozmowy szef MSZ zaprosił Tillersona do złożenia wizyty w Polsce.
(az)