Jest porozumienie władz Warszawy ze squaterami. Jak dowiedział się reporter RMF FM Piotr Glinkowski, stołeczni urzędnicy mają znaleźć im nowe lokum. Pod uwagę branych jest kilka miejsc, w tym pustostany. Ostateczna decyzja, co do wyboru nowej lokalizacji ma zapaść w ciągu kilku dni.

Zobacz również:

Przekazanie squaterom nowego budynku to kompromis pomiędzy oboma stronami konfliktu. Na razie rzecznik ratusza nie chce zdradzać, o jakie miejsca chodzi. Do czasu przenosin, stołeczni urzędnicy zgodzili się, by sqauterzy zajmowali budynek dawnej przychodni przy ul. Skorupki. Obecnie zamieszkuje go około 60 dzikich lokatorów. Były właściciel, który odzyskał nieruchomość przy ulicy Skorupki nie zgodził się, by na jego terenie mieszkali squaterzy. Jego pełnomocnik poinformował wcześniej ratusz, że nie życzy sobie dzikich lokatorów.

Rozmowy z ratuszem w sprawie rozwiązania sporu trwały od końca marca. Kilka tygodni temu, gdy z budynku próbowano usunąć squaterów, doszło do przepychanek z policją. Nielegalni lokatorzy w akcie protestu weszli na dach i rzucali w stronę policjantów plastikowymi butelkami z wodą. Dwie najbardziej agresywne osoby aresztowano.

Problemy zaczęły się na początku marca

Cała sprawa miała swój początek w połowie marca. Wówczas squatterzy zostali usunięci ze squatu "Elba" przy ul. Elbląskiej. Wtedy rozmowy zaproponował im wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński. Squatterzy to zaproszenie odrzucili, po czym oświadczyli na konferencji prasowej, że takich rozmów chcą. Następnie zajęli budynek przy ul. Skorupki, tworząc tam kolejny, trzeci już squat "Przychodnia". Po sąsiedzku przy ul. Wilczej mieści się squat "Syrena".

Squatting to nurt działań kulturalnych i społecznych, podejmowanych niezależnie od struktur administracyjnych. Squatterzy w zaaranżowanych przez siebie opuszczonych budynkach organizują koncerty, warsztaty plastyczne, jadłodajnie i zajęcia edukacyjne. Są to miejsca otwarte dla publiczności, squaty mogą służyć turystom jako hotele.