Dodatkowe karetki pogotowia, stan podwyższonej gotowości dla straży pożarnej i pracowników socjalnych - to zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z nadchodzącą falą upałów. Do środy temperatury w całym kraju sięgną nawet 36 stopni Celsjusza! Przygotowaliśmy dla Was rady, jak przetrwać upały, czy jak udzielić pierwszej pomocy komuś, kto zasłabł.
W związku z upałami mogą wystąpić czasowe kłopoty z dostarczaniem wody, wolniej będą też jeździły pociągi.
Od początku lipca w weekendy na niektórych drogach obowiązują ograniczenia w poruszaniu się ciężarówek.
Według synoptyków, pierwsze niewielkie i przelotne opady deszczu będą w niedzielę w województwie zachodnio-pomorskim. Więcej deszczu w całym kraju dopiero w środę, a spadek temperatury poniżej 30 stopni - dopiero od czwartku.
Pamiętajmy, żeby otwierać okna z nocy i wcześnie rano, kiedy na zewnątrz temperatura jest niższa. W ciągu dnia zaciągnijmy zasłony lub żaluzje. Jeśli to możliwe, nie włączajmy sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych.
Bierzmy chłodne prysznice, stosujmy chłodne okłady - one pozwolą obniżyć temperaturę naszego ciała.
Jeśli wychodzimy, załóżmy ubrania uszyte z lekkich materiałów, najlepiej bawełniane lub lniane, lekkie. Nie zapomnijmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.
Pijmy dużo wody. Posiłki należy jeść chłodne, lekko solone. Owoce i warzywa powinny mieć dużo potasu. Dietetycy polecają na upały pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki i marchew.
Nie zapominajmy, że żywność w wysokiej temperaturze się psuje - należy ją przechowywać w lodówce.
W tych dniach zrezygnujmy z wysiłku fizycznego. Najlepiej między 10:00 a 15:00 w ogóle nie wychodzić.
I najważniejsze - nigdy ale to przenigdy nie zostawiajmy w samochodach dzieci ani zwierząt - nawet na chwilę.
Pierwszymi objawami przegrzania organizmu są zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy. Wtedy trzeba natychmiast przejść do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi. Potem dobrze jest skontaktować się z lekarzem.
Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Zanim przyjedzie lekarz należy przenieść taką osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów i zrobić jej zimny okład w okolice szyi, pach i pachwin; nieprzerwane wachlować i spryskiwać wodą.
(j.)