W czasie upałów najważniejsze, by pić minimum 2 litry płynów. Warto też stosować chłodną wodę do zraszania. Mieszkańcom krajów arabskich w skwarze pomaga gorąca herbata, dlatego wniosek jest jeden - organizm musi być nawodniony.

Dobrym pomysłem na przetrwanie upałów jest także szukanie ochłody nad wodą. Trzeba jednak pamiętać, by nie wchodzić gwałtownie do jeziora czy basenu, aby uniknąć szoku termicznego. Na początek warto zraszać się wodą.

W upalne dni doskonale sprawdzają się przewiewne ubrania. Ważne jest nakrycie głowy, ale także z przewiewnych, lekkich materiałów. Strój chroni ciało przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słońca.

W czasie największego nasłonecznienia, czyli w godzinach od 10-15, warto unikać wychodzenia na zewnątrz lub w przypadku osób starszych i najmłodszych, odłożyć na później aktywność fizyczną.

Wysoka temperatura zagraża osobom chorującym na serce. Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinny zwracać osoby, które miały w przeszłości zawał lub udar.

W czasie upału najbezpieczniej szukać klimatyzowanych pomieszczeń. Jeśli nie ma klimatyzacji, warto zaciemnić pomieszczenie. Zasłonięte okna lub termoizolacyjne rolety obniżają temperaturę.

Przegrzanie organizmu objawia się osłabieniem, nudnościami, zawrotami i bólami głowy. W takich przypadkach należy szukać ochłody w zimnych pomieszczeniach, najlepiej wyposażonych w wentylatory. Jeśli samopoczucie się nie poprawi, trzeba skontaktować się z lekarzem.

(dp)