Jak wakacje to aktywnie - myśli 84 proc. Polaków, którzy wybierają się na urlop za granicę. W badaniu przeprowadzonym dla Towarzystwa Ubezpieczeń Europa widać, że lubimy spędzać czas czynnie. Niemal co druga osoba uprawiała sporty motorowodne, była w aquaparku, czy uczestniczyła w wycieczkach fakultatywnych. 49 proc. turystów nie wie, czy posiadane ubezpieczenie zabezpiecza ich w czasie tych aktywności. Dlaczego? Bo właśnie taki odsetek czyta pobieżnie lub wcale Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Z najnowszego badania "Aktywności Polaków na urlopach" przeprowadzonego przez instytut IMAS wynika, że urlop za granicą spędza co trzeci pytany (39 proc.). Chętnie wybierane są kraje południowe, w których możemy spodziewać się słonecznej pogody. Najpopularniejszymi kierunkami są państwa Unii Europejskiej, takie jak Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Francja, ale też Niemcy.
Około 2/3 wyjeżdżających przynajmniej od czasu do czasu organizuje urlop samodzielnie, pozostałe osoby jeżdżą tylko z biurem podróży. W przypadku zdecydowanej większości wakacje za granicą trwają maksymalnie 2 tygodnie. Dotyczy to 9 na 10 przebadanych osób.
Jak pokazują wyniki naszego badania, podejmowanie ryzykownych aktywności nie sprzyja jednoznacznie ubezpieczaniu się. Na ubezpieczenie decyduje się jedynie 40 proc. Polaków, z czego 16 proc. ma je zawsze. Ponadto zaledwie co trzeciej osobie proponowano polisę przy zakupie takich aktywności. Tymczasem w posiadaniu ochrony chodzi o prewencję: mam ubezpieczenie, więc czuję się pewnie - mówi Marat Nevretdinov, z TU Europa.
Na wakacjach za granicą połowa pytanych Polaków wybiera "spokojniejsze" formy spędzania czasu. Po bardziej ryzykowne sporty sięga 48 proc. Większość jednak tylko sporadycznie.
Do najczęstszych form spędzania wolnego czasu należą wycieczki fakultatywne, na które decyduje się 44 proc. badanych. Wydarzenia związane z rozrywką takie jak koncerty, czy festiwale wybiera 44 proc. pytanych. Badani decydują się także, choć w mniejszym stopniu, na udział w safari, wspinaczkę w parkach linowych, czy nurkowanie.
materiały prasowe
(ug)