Nowe kontenery na używaną odzież pojawią się w nowym roku. To efekt zmiany przepisów. Od 1 stycznia używanych tekstyliów nie można wrzucać już do odpadów zmieszanych.
Od nowego roku każda gmina ma obowiązek zorganizowania regularnych zbiórek starych ubrań, czyli w praktyce będzie musiała postawić na przykład nowy kontener. Jeśli będziemy chcieli wyrzucić zniszczone ubrania, buty, torebki, szaliki, ręczniki, plecaki, zasłony czy kołdry będziemy mogli albo zgłosić się na taką gminną zbiórkę, albo przywieźć te wyselekcjonowane rzeczy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Słyszałam o nowych przepisach. Nie byłam pewna, kiedy wejdą w życie, czy to już 1 stycznia. Ja rzadko wyrzucam zniszczone ubrania czy buty, staram się wcześniej je oddawać, gdy nie są zniszczone - opisują w rozmowie z naszym reporterem mieszkanki Warszawy.
Dzięki nowym przepisom łatwiejsze ma być ponowne wykorzystanie ubrań. Według statystyk kupujemy ich coraz więcej. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej przeciętny Europejczyk kupuje rocznie prawie 26 kilogramów tekstyliów, a pozbywa się ich około 11 kg.
- odzieży,
- obrusów,
- firan,
- zasłon,
- koców,
- narzut,
- prześcieradeł,
- czystych szmat i czyściwa.
Część Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów wydała już komunikaty na temat zmian przepisów i nowych zasad, które obowiązują od stycznia. Jeden z tych komunikatów brzmi: "Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów i odzieży. Ma to na celu minimalizowanie zużycia surowców oraz zmniejszenie produkcji odpadów, odzież i tekstylia będą obowiązkowo segregowane w osobnych pojemnikach lub punktach. Do odpadów tekstyliów i odzieży zaliczamy: odzież, materiałowe obrusy, firany, zasłony, koce, narzuty, prześcieradła, czyste szmaty i czyściwa. Oddawane odpady nie mogą być zawilgocone oraz zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. smarami. Usługa dotyczy odzieży i tekstyliów pochodzących z gospodarstw domowych. Pamiętajmy, że rzeczy, które są nam już niepotrzebne, mogą być przydatne komuś innemu. Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności ubrania, które można jeszcze nosić, przekazać innym osobom".
PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, umożliwiają selektywne zbieranie ok. 20 różnych frakcji odpadów komunalnych, takich jak m.in.: papier i tekturę, tworzywa sztuczne, metal, szkło, trawę, liście, gałęzie, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, popiół, styropian, wełnę mineralną, opony, zużyte baterie i akumulatory, oleje odpadowe, opakowania po farbach oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Jeśli gmina stwierdzi, że odpady są niewłaściwie segregowane (np. odzież trafiła do odpadów zmieszanych), może nałożyć podwyższoną stawkę opłaty za wywóz śmieci. Podwyższone stawki mogą być nawet czterokrotnie wyższe od standardowej opłaty. W niektórych przypadkach gminy mogą nałożyć kary pieniężne na mieszkańców lub właścicieli nieruchomości, którzy uporczywie nie przestrzegają zasad segregacji odpadów.
Firmy zajmujące się odbiorem śmieci mogą odmówić odbioru odpadów, jeśli stwierdzą, że zawierają one tekstylia, które powinny być segregowane osobno.