W Łodzi powstaje największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Na multimedialnych wystawach i prezentacjach znajdzie się 150 eksponatów, a w głównej roli wystąpią maszyny sprzed 70 lat, które wytwarzały energię dla miasta. "To będą rzeczy, których tak naprawdę nie umiemy sobie wyobrazić, ich nie zobaczymy normalnie. Wydaje mi się, że będzie to szał" – mówi Wojciech Strusiński, wykonawca ekspozycji.
Kotły, turbogeneratory, po prostu ożyją - zapowiada dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury - Błażej Moder. Jest to rzecz absolutnie unikalna, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, dlatego że ludzie będą mogli zobaczyć odrestaurowaną elektrociepłownię z maszynami, które będą pokazywały, w jaki sposób energia była wytwarzana. Cały ten element ścieżki dydaktycznej "Przetwarzanie energii" zostanie obudowany o historię energii oraz dwie kolejne ścieżki: "Mikroświat i makroświat", a także "Rozwój wiedzy i cywilizacji".
"Mikroświat i makroświat" ma przybliżyć zwiedzającym zagadnienia z dziedziny nanotechnologii i pojęcia związane z szeroko rozumianym wszechświatem, kosmosem.
To będą rzeczy, których tak naprawdę nie umiemy sobie wyobrazić, nie zobaczymy ich normalnie - zdradza Wojciech Strusiński, prezes firmy Qumak, która wyposaża obiekt. Wydaje mi się, że będzie to szał - podkreśla.
W Centrum Nauki i Techniki powstanie gra strategiczna, która od samego początku, od pierwszego zagadnienia, zmusi odwiedzających do tego, żeby przeszli przez wszystkie etapy danego zjawiska fizycznego, do końca. Z kolei ścieżka "Rozwój wiedzy i cywilizacji" pokaże najbardziej istotne zjawiska z dziedziny fizyki, chemii i biologii.
Cała wystawa będzie wyposażona w kioski multimedialne. Nie chcemy niczego zmieniać, bo te elementy mają swój charakter i kształt, który jest sprzed kilkudziesięciu lat. Oczywiście całość, sterowania treścią na kioskach multimedialnych, będzie się odbywała przez system pokręteł analogowych, stylizowanych na lata, gdy elektrownia jeszcze żyła i funkcjonowała - podkreśla Strusiński.
Przestrzeń wystawowa Centrum Nauki i Techniki zajmie powierzchnię ponad 8 tys. metrów kwadratowych. Koszt budowy obiektu to ok. 40 mln zł.
(dp)