19 stycznia wchodzą w życie zmiany dotyczące zdawania egzaminów na prawo jazdy. W RMF FM i na RMF24.pl sprawdzamy, które Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są już na to gotowe, a które muszą się jeszcze dostosować do nowych przepisów.
Przerwy w funkcjonowaniu wielu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w całej Polsce są spowodowane zmianami w teoretycznym egzaminie na prawo jazdy. Zamiast zestawu pytań, które teraz są ogólnodostępne i można się ich nauczyć na pamięć, egzamin będzie miał formę "dynamiczną". Na ekranie komputera będą pojawiać się filmy czy sytuacje drogowe, na które trzeba będzie reagować na bieżąco. W związku z tym WORD-y w całym kraju muszą podłączyć nowe urządzenia i uruchomić zupełnie nowy system komputerowy.
Pokaż Sprawdź, które WORD-y są gotowe na zmiany w egzaminach na prawo jazdy na większej mapie W przypadku Mazowsza, poza wdrożeniem zmian związanych w nową formułą egzaminu teoretycznego, trzeba też przenieść całą bazę danych o kierowcach, bo WORD-y w tym regionie zmieniają operatora systemu - z Instytutu Transportu Samochodowego na PWPW. Tylko w stolicy migracja danych może potrwać dwa dni, bo do przeniesienia jest kilka milionów rekordów zawierających informacje o egzaminach, wpłatach czy punktach.
Nie można tego robić równolegle, bo do północy w piątek egzaminujemy na starych zasadach - mówi Andrzej Szklarski, szef warszawskiego ośrodka. Dodaje, że nie da się też przenieść danych wcześniej, bo właścicielem oprogramowania do północy 18 stycznia jest ITS. Dopiero z wejściem w życie nowego prawa 19 stycznia możemy zacząć migrować dane do systemu PWPW - tłumaczy.
Dyrektor WORD-u twierdzi, że przerwę na wdrożenie nowego systemu wykorzysta na obowiązkowe warsztaty dla egzaminatorów. I tak zgodnie z nową ustawą musiałbym przez 3 dni szkolić egzaminatorów. Teraz połączymy to ze startem nowego systemu - mówi w rozmowie z RMF FM. Klienci stołecznego WORD-u nie odczują jednak przerwy w działalności ośrodka, bo jego pracownicy od dwóch miesięcy nie przyjmowali zapisów na pierwsze dni po starcie nowego systemu.
WORD-y w Radomiu i Siedlcach będą z kolei zamknięte aż do soboty 26 stycznia, te w Płocku i Ostrołęce nie będą pracować do piątku (25 stycznia).
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku nowy system działa już od tygodnia i to bez problemów. Podobnie jest w Łomży i Suwałkach - tam ośrodki nie będą zamykane. Warmińsko-mazurskie WORD-y również postawiły na system ITS. Zarówno w Olsztynie jak i Elblągu kursanci nie odczują wdrażania nowego oprogramowania.
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku i jego oddział w Gdyni będę zamknięte od poniedziałku do środy (21-23 stycznia), ale ze względu na konieczność przeprowadzenia szkoleń egzaminatorów. W obu tych placówkach nowy system został już bowiem wprowadzony na początku miesiąca, a później przeszedł testy. Problemów nie ma też w Słupsku.
W Kujawsko-Pomorskiem na cztery ośrodki egzaminować przestanie tylko jeden - w Grudziądzu - ale za to na cały tydzień. Przerw nie będzie w Toruniu, Bydgoszczy i we Włocławku.
W województwie łódzkim nowe testy będą dostępne najwcześniej za tydzień. Ośrodki ruchu drogowego w tym regionie będą nieczynne od poniedziałku do środy (21-23 stycznia). W przypadku Wielkopolski zaawansowanie przygotowań do wprowadzenia nowego systemu jest różne w poszczególnych miastach. W Poznaniu i Lesznie nowy egzamin odbędzie się dopiero 28 stycznia, a w Kaliszu dzień później. Z kolei placówka w Koninie nie będzie prowadzić zapisów kandydatów na kierowców od soboty do środy (19-23 stycznia). WORD w Pile nie będzie natomiast pracował tylko w sobotę (19 stycznia).
W małopolskich WORD-ach nowy system informatyczny został zainstalowany już kilka dni temu, przeszedł pozytywnie testy i dlatego w regionie nie trzeba zamykać ośrodków ruchu drogowego. W Krakowie i Tarnowie będą one pracować bez zakłóceń. Z kolei w Nowym Sączu tylko w poniedziałek zamknięte będzie Biuro Obsługi, ale egzaminy będą przeprowadzane normalnie.
Na Podkarpaciu na razie nie ma większych problemów z nowym systemem informatycznym. Program jest już testowany od kilku dni i usterki, które się pojawiły, usuwane są na bieżąco. W związku z tym od poniedziałku egzaminy będą przeprowadzane normalnie. Problem jednak w tym, że na razie nie ma na nie zbyt wielu chętnych.
W Tarnobrzegu dotąd nie zgłosił się nikt, w Przemyślu jest tylko jedna chętna osoba. Rzeszów zarejestrował więcej kandydatów na kierowców, ale tamtejszy WORD nie będzie pracował w dniach 19 i 20 stycznia. Nie jest to jednak spowodowane koniecznością instalowania nowego systemu, a potrzebą migracji danych, podobnie jak w Warszawie.
Na Dolnym Śląsku tak jak w Wielkopolsce - część ośrodków jest już przygotowana na zmiany, a część musi się jeszcze wdrożyć w nowy system. We Wrocławiu i w Legnicy WORD-y będą zamknięte w poniedziałek i we wtorek (21 i 22 stycznia). W tym czasie egzaminatorzy mają się szkolić i poznawać nowe przepisy. Przyszli kierowcy w tych dniach będą się mogli jednak zapisać na egzaminy. Zupełnie inaczej do sprawy podeszli egzaminatorzy z Kłodzka, Jeleniej Góry i Wałbrzycha - nowe przepisy nie przeszkadzają im w pracy i jej nie wstrzymują.
Szczeciński ośrodek ruchu drogowego będzie zamknięty w poniedziałek i we wtorek (21 i 22 grudnia). Jego pracownicy przejdą w tym czasie szkolenie z obsługi nowego systemu. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim egzaminy nie będą się odbywać od poniedziałku do środy (21-23 stycznia). W Koszalinie i Zielonej Górze WORD-y będą natomiast czynne bez przerwy.
WORD w Katowicach i jego oddziały w Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Rybniku i Bielsku-Białej będą nieczynne od poniedziałku do środy (21-23 stycznia). Z dostosowaniem się do nowych przepisów zdążyły natomiast ośrodki w Częstochowie i Opolu, gdzie nowe egzaminy odbędą się już w najbliższy poniedziałek.
W Kielcach na razie nie ma zapisów na egzamin "po nowemu". W poniedziałek WORD będzie nieczynny ze względu na przerwę techniczną. Lubelski ośrodek przyjmuje natomiast zapisy dopiero na koniec stycznia, tłumacząc to potrzebą spokojnego przetestowania systemu.
W Zamościu niewykorzystane są jeszcze miejsca na egzamin na starych zasadach. Jak usłyszał nasz reporter, gdyby ktoś zgłosił się dzisiaj, to teorię może zdawać nawet jutro. Podobnie jest w Chełmie i Białej Podlaskiej. W tym ostatnim mieście WORD będzie jednak w poniedziałek zamknięty.
Problemów jest jednak więcej. W niektórych ośrodkach egzaminowania kierowcy nie będą mogli przystąpić do nowych testów nawet przez trzy miesiące. Winny jest brak łączności między WORD-ami a starostwami, gdzie - zgodnie z nowymi przepisami - zakładany będzie profil kandydata na kierowcę. Problem dotknie tych ośrodków, które wybrały system egzaminacyjny Instytutu Transportu Samochodowego - a to aż dwie trzecie placówek w kraju.