Spór o kampanię medialną dotyczącą sądów rozpalał polityczne emocje w ubiegłym tygodniu. I wygląda na to, że w najbliższych dniach będzie podobnie. O akcji Polskiej Fundacji Narodowej usłyszymy znów w poniedziałek.
Kampanii "Sprawiedliwe sądy" przyjrzy się Państwowa Komisja Wyborcza, która sprawdzi, jak prowadzona za pomocą billboardów i spotów akcja ma się do przepisów o partiach politycznych i ich finansowaniu. Takiej kontroli chcieli politycy Nowoczesnej, którzy złożyli też doniesienie do prokuratury. Według nich, mogło dojść do przestępstwa "polegającego na niedozwolonym finansowaniu partii politycznych".
Po miesiącach przygotowań światło dzienne ujrzy projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. We wtorek w Krakowie - w czasie Narodowego Kongresu Nauki - pokaże go wicepremier Jarosław Gowin. Jego resort pracował nad tymi przepisami, korzystając z propozycji przygotowanych przez trzy różne zespoły naukowców.
Ustawa 2.0, czyli nowa "konstytucja" dla świata nauki i szkolnictwa wyższego, ma połączyć i zmodyfikować rozwiązania rozpisane teraz w czterech ustawach dotyczących studiów, stopni naukowych i finansowania nauki. Po krakowskiej prezentacji nowych pomysłów ministerstwo rozpocznie konsultacje, po których przekaże rządowi i parlamentowi - ewentualnie poprawiony - gotowy projekt ustawy. Resort nauki chce, żeby nowe przepisy weszły w życie 1 października 2018 roku.
Także jesienią przyszłego roku mamy głosować w referendum dotyczącym przyszłości konstytucji. Tak proponuje prezydent. Na razie konsultuje swój pomysł na regionalnych spotkaniach. W tym tygodniu dwa kolejne: w poniedziałek w Rzeszowie, a w piątek w Szczecinie.
Pałac Prezydencki znajdzie się w centrum uwagi z jeszcze jednego powodu - a raczej z tego właśnie powodu. W tym tygodniu może pokazać swoje projekty ustaw dotyczące sądownictwa. Rzecznik Andrzeja Dudy - minister Krzysztof Łapiński zapowiadał w RMF FM, że poznamy je "pewnie po 20 września", i że gdy ustawy o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa zostaną napisane "będzie etap szerokich konsultacji".
Niewykluczone, że prezydenckie propozycje ujrzą światło dzienne dopiero w kolejnym tygodniu. Po konsultacjach prezydenta z liderami sejmowych ugrupowań wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS mówił kilka dni temu, że projekty ustaw poznamy około 25 września.
Andrzej Duda tymczasem wybiera się za ocean (wtorek - czwartek). W czasie wizyty w USA weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Będzie przemawiał w debacie generalnej, spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem. W programie wizyty są jeszcze rozmowy z Polonią i ludźmi nauki oraz rozmowy w Akademii Wojskowej West Point, w której polski prezydent wygłosi wykład dla kadetów.
Przed nami też inne dyplomatyczne akcenty. Premier Węgier Victor Orban pojawi się w Polsce. W piątek spotka się z Beatą Szydło. A za naszą zachodnią granicą ostatni tydzień kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.
W najbliższą niedzielę Niemcy rozstrzygną, czy Angela Merkel będzie szefem rządu przez kolejną - czwartą - kadencję. Sondaże dają jej na to duże szanse, bo chrześcijańscy demokraci (CDU) mają wyraźną przewagę na socjaldemokratami (SPD), których do wyborów prowadzi Martin Schulz.
(ph)