Posłowie mieli się dziś zająć projektem ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku. W porządku obrad było jednak tylko sprawozdanie komisji z rządowego projektu ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r., który dotyczy funduszy unijnych. Ostatecznie Sejm uchwalił bez poprawek specustawę. Posiedzenie Sejmu zostanie wznowione w poniedziałek o godzinie 10. Przy Wiejskiej i Nowogrodzkiej trwały nerwowe negocjacje dotyczące terminu wyborów prezydenckich. Porozumienie Jarosława Gowina przedstawiło po południu projekt, zgodnie z którym kadencja prezydenta Andrzeja Dudy byłaby przedłużona o dwa lata.
Zgodnie z opinią komisji finansów publicznych i rządu wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki, które podczas drugiego czytania zgłosili przedstawiciele opozycji. Wśród nich był zapis o wymogu weryfikacji wydawania środków w trybie przewidywanym przez projekt, czy poprawka zmieniająca tytuł ustawy, aby jej działanie nie było zawężone tylko do 2020 r. Inna odrzucona poprawka przewidywała, że przepisy ustawy można by stosować do końca 2021 r.
Ustawa przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.
W uzasadnieniu do rządowego projektu napisano, że ustawa wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
PRZECZYTAJ ZAPIS RELACJI