Zmiany personalne w Stowarzyszeniu Wiosna i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były jednymi z głównych tematów dnia. Media skupiły się też na sprawie zatrzymań byłego kierownictwa PKN Orlen. Były prezes Jacek K. usłyszał zarzuty. Specjalnie dla Was zebraliśmy zestawienie najważniejszych informacji dnia.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyjął dymisję Kazimierza Kujdy - prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ubiegłym tygodniu ujawniono, że Kujda był tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie Ryszard.
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek do godziny 19:00 w sobotę - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Dwa dni - w piątek i sobotę - trwały będą uroczystości pogrzebowe byłego premiera, ważnej postaci opozycji demokratycznej z czasów PRL, powstańca warszawskiego. Będą one miały charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem.
Jan Olszewski spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
O szczegółach uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego przeczytasz TUTAJ! >>>>
Wieczorem w łódzkiej Prokuraturze Regionalnej zakończyło się przesłuchanie byłego prezesa PKN Orlen. Jacek K. usłyszał zarzuty. W sumie agenci CBA zatrzymali we wtorek trzy osoby z dawnego kierownictwa naftowego giganta: oprócz Jacka K. także dwóch byłych dyrektorów wykonawczych ds. marketingu.
Nocna rewolucja we władzach Stowarzyszenia Wiosna. Po zaledwie kilku dniach od powołania na stanowisko prezesa zarządu ks. Grzegorz Babiarz został z tej funkcji odwołany. Taką decyzję podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków.
Równocześnie na prezesa zarządu Wiosny wybrano ponownie Joannę Sadzik.
To jej nieoczekiwane odwołanie 4 lutego wywołało w szeregach Wiosny prawdziwą burzę. W geście protestu do dymisji podał się cały zarząd organizacji, odejściem ze Stowarzyszenia groziła również część pracowników.
"Czeka nas dużo pracy, żeby odzyskać zaufanie państwa" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM szefowa Stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik. Przyznała też, że nie wie, dlaczego kilka dni temu została odwołana.
W styczniu, jak spotkaliśmy się po świętach, zaczęliśmy rozmawiać o tym, że należy zdemokratyzować stowarzyszenie. Zależy nam na tym, żeby wszystkie osoby, które chcą i które współpracują ze stowarzyszeniem, były reprezentowane w stowarzyszeniu - tłumaczyła Sadzik w RMF FM. Pytana o ostatnie wydarzenia w Wiośnie przyznała: "Nie wiem, czy nazwałabym to walką o władzę".
Nie żyje 19-latek z Bielska-Białej, który w poniedziałek zabłądził w masywie Błatniej w Beskidzie Śląskim. Ciało poszukiwanego odnaleźli w rejonie Wielkiej Polany w Jaworzu ratownicy GOPR.
Jest ciąg dalszy głośnej i wzbudzającej duże kontrowersje sprawy z 2008 roku. Jakub T. - Polak skazany w Wielkiej Brytanii za gwałt i pobicie mieszkanki Exeter - zakończył właśnie odbywanie kary 12 lat więzienia i opuścił Zakład Karny w Gębarzewie.
Jakub T. został skazany przez brytyjski sąd na dwie kary dożywocia. W Polsce jednak wyrok dostosowano, dlatego T. miał spędzić w więzieniu 12 lat.
Mężczyzna nigdy nie przyznał się do winy. Podstawą wyroku wydanego przez brytyjski sąd w 2008 roku był materiał DNA znaleziony na ciele ofiary. Obrona Polaka kwestionowała jednak ten koronny dowód prokuratury. Co więcej - jak przypomniał obrońca Jakuba T. - "kilka lat temu doszło do skazania lekarza, który był odpowiedzialny za pobranie próbek u pokrzywdzonych".
Mec. Mariusz Paplaczyk przekazał, że Jakub T. "zapowiada, że w tej chwili chce zadbać o swoje dobre imię i dojść do prawdy".
"Trudno było mu się bronić będąc w więzieniu, ale on się nie poddaje i zapowiada, że będzie próbował wszelkimi dostępnymi, legalnymi środkami dążyć do tego, aby to postępowanie w Wielkiej Brytanii wznowić" - podkreślił adwokat.
O szczegółach tej budzącej duże emocje sprawy przeczytasz TUTAJ! >>>>
"Odmawiam składania dalszych zeznań" - odpowiadał na niemal każde pytanie sądu Eryk J., oskarżony w sprawie zbrodni w Cerekwicy Starej w Wielkopolsce. Mężczyzna niespełna rok temu zaatakował rodzinę swojej byłej partnerki, zabił jej rodziców i ranił siostrę.
Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Podczas konferencji pojawił się też chiński wątek. Jeśli chodzi o chińskie technologie, to są pewne ryzyka. To ryzyko jeśli chodzi o prywatną przedsiębiorczość. Instalowanie technologii chińskiej zwiększa ryzyko- ocenił Pompeo, podkreślając, że o tego rodzaju zagrożeniu ze strony Chin amerykańskie władze chcą informować świat. Natomiast każdy kraj, podobnie jak Polska - kraj suwerenny - podejmie własne decyzje i zdecyduje, czy będą chcieli korzystać z tych technologii, czy też nie - dodał.
W maju ma zapaść wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym z kwietnia ubiegłego roku. 11 kwietnia ma zaś zostać przedstawiona opinia rzecznika generalnego trybunału, która bardzo często jest taka sama, jak późniejszy wyrok.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw, co umożliwi premierowi przyznawanie nagród specjalnych, m.in. za wybitne osiągnięcia sportowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Oznacza to, że nie już nie stoi na drodze, by polscy siatkarze otrzymali od premiera obiecane nagrody finansowe za wywalczenie mistrzostwa świata.
Aż cztery Oscary zostaną przyznane w czasie... przerwy na reklamy. Jak pisze "Hollywood Reporter", poznamy wtedy m.in laureata za najlepsze zdjęcia. Szansę na statuetkę w tej kategorii ma Łukasz Żal - twórca zdjęć do "Zimnej wojny".