Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Trybunału Konstytucyjnego przestrzega, że zaplanowane na czwartek ogłoszenie wyroku w sprawie wyboru sędziów do KRS przez Sejm będzie nieważne, bo wydane z rażącym naruszeniem prawa. Adam Bodnar uzasadnia swoje wnioski trzema powodami.
Rzecznik pisze, że o wszczęciu postępowania z wniosku senatorów PiS dowiedział się z pisma Prezes Trybunału 21 lutego. Inaczej niż we wcześniejszych podobnych pismach, prezes TK pominęła w zawiadomieniu informację o wynikającym z art. 63 ustawy o TK terminie 30 dni na zgłoszenie udziału RPO w tym postępowaniu.
Rozprawa w połączonej z innym wnioskiem sprawie senatorów PiS ma się jednak odbyć już 14 marca, tymczasem ustawowy termin na zgłoszenie udziału w niej upływa dla RPO dopiero 22 marca - a więc już po wydaniu w niej wyroku.
>>>PRZECZYTAJ LIST RPO DO TK<<<
Rzecznik podkreśla, że przepisy nie przewidują żadnych wyjątków od wyznaczonego terminu 30 dni na ew. przystąpienie do postępowania. Wyznaczenie terminu ogłoszenia wyroku TK przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowiska przez Rzecznika - pisze do TK Bodnar - stanowi jaskrawe naruszenie ustawy o Trybunale, jak też ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, poprzez uniemożliwienie organowi konstytucyjnemu podjęcia stosownej decyzji w ustawowo wyznaczonym terminie.
RPO dodaje, że orzeczenie wydane bez udziału legitymowanego uczestnika skutkować będzie nieważnością postępowania.
Zdaniem RPO, niedopuszczalne jest też ogłoszenie czwartkowego wyroku po posiedzeniu niejawnym, jak planuje Trybunał. Rzecznik przywołuje art. 92 ust. 2 ustawy o TK, jasno stwierdzający, że do niejawnego rozpoznania wniosku konieczne są stanowiska wszystkich uczestników postępowania, tymczasem ze strony internetowej TK wynika, że stanowiska Sejmu i Prokuratora Generalnego (obligatoryjnych uczestników postępowania) nie zostały Trybunałowi doręczone.
Rozpoznanie wniosku grupy senatorów RP na posiedzeniu niejawnym, bez zapoznania się ze stanowiskami Sejmu i Prokuratora Generalnego stanowić będzie rażące naruszenie art. 92 ust. 2 zdanie drugie ustawy o TK - pisze Rzecznik - tym samym postępowanie w tej sprawie przed Trybunałem obarczone będzie wadą nieważności.
Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwraca też uwagę na wyznaczenie do składu orzekającego Justyna Piskorskiego, wybranego na obsadzone wcześniej przez prof. Lecha Morawskiego prawidłowo obsadzone miejsce w TK.
Zdaniem Adama Bodnara, rozpoznanie sprawy w składzie z udziałem Pana Justyna Piskorskiego także skutkować będzie nieważnością postępowania.