Samar i jej rodzina przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i wynajmują tam dom, jednak nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. To punkt wyjścia scenariusza spektaklu teatralnego, który od marca będzie można zobaczyć na deskach Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Dyrektor placówki podkreśla, że temat jest szczególnie aktualny "w kontekście tego, co dzieje się aktualnie na naszej wschodniej granicy".

Tematyce migracji i otwartości na innych poświęcony będzie spektakl pt. Drzewo życzeń w reż. Mateusza Przyłęckiego, którego premierę w Teatrze Andersena w Lublinie zaplanowano na marzec.

Teatr dużo szybszy niż film

Spektakl jest historią imigrantów: Samar i jej rodziny, którzy przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i wynajmują tam dom, jednak nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. Część mieszkańców nie chce, żeby w ich miasteczku mieszkali przybysze z innego kraju. Samar czuje się samotna i jej największym marzeniem jest mieć przyjaciela.

Cytat

Spektakl podejmuje tematykę migrantów oraz akceptacji bądź jej braku w społeczeństwie, w środowisku lokalnym. W kontekście tego, co dzieje się aktualnie na naszej wschodniej granicy, a także w Europie i na świecie, szczególnie jest to aktualny temat
- powiedział PAP dyrektor Teatru Andersena w Lublinie Krzysztof Rzączyński.

Podkreślił, że teatr jest rodzajem sztuki wizualnej, który może bardzo szybko reagować na rzeczywistość, dużo szybciej niż film, bo proces produkcyjny jest krótszy.

Dyrektor teatru zaprasza dzieci na spektakl

Ważne, żeby takie dyskusje na temat problemów, które wszystkich interesują, odbywały się też w teatrze. Szczególnie jest to istotne w kontekście dzieci, bo to bardzo piękna historia pokazująca, że jako ludzie nie różnimy się mimo kolorów skóry czy tradycji, w jakich się wychowaliśmy - dodał dyrektor Teatru Andersena.

Jak zaznaczył, w związku z popularnością prozy Katherine Applegate, duże wytwórnie filmowe starają się o wykupienie praw do jej książek.

Tym bardziej uważam za duży sukces to, że udało nam się otrzymać prawa na realizację teatralną - podkreślił dyrektor.

Co jeszcze planuje teatr?

W tym sezonie teatralnym dla najmłodszych dzieci zaplanowano także znane już spektakle, m.in. Bucik Kopciuszka w reż. Katarzyny Kawalec, Pyza na polskich dróżkach w reż. Daniela Arbaczewskiego. W ofercie dla starszych dzieci znajdują się na przykład przedstawienia Proszę Słonia Ludwika Jerzego Kerna w reż. Arkadiusza Klucznika, Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach w reż. Jędrzeja Piaskowego i Huberta Sulimy, Pippi Langstrump w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego, czy dwie sztuki w reż. Jerzego Jana Połońskiego, czyli Zwierzęta Doktora Dolittle i Muminki.

Nie zapomnieliśmy o młodzieży i dorosłych, których zapraszamy na spektakl na motywach scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego, z muzyką Zbigniewa Preisnera Podwójne życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Sezon zakończymy z przytupem, muzycznie, śpiewająco i wakacyjnie spektaklem Z głową w chmurach, czyli o Żyrafie, która szukała deszczu w reżyserii Katarzyny Kawalec - dodała Agata Will z Teatru Andersena w Lublinie.