Po nocnych ulewach rzeki w Małopolsce przekraczają stany alarmowe w 29 miejscach; na Podkarpaciu alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w pięciu powiatach, a pogotowie przeciwpowodziowe w trzech. Strażacy od wczoraj interweniowali ponad 2,4 tys. razy. Na RMF24 na bieżąco śledzimy sytuację powodziową.
13:00
12:55 Wylewają rzeki południa kraju - ZOBACZCIE obraz z kamer internetowych!
12:51 Jutro na Wiśle w Krakowie spodziewany jest stan alarmowy. Poziom wody na Bielanach może sięgnąć prawie 6 metrów (przekroczenie stanu alarmowego o ponad 70 centymetrów). Na razie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
12:38 - Stan ostrzegawczy w dorzeczu Wisły przekroczony jest obecnie w 50 miejscach, a stan alarmowy w 48. "W górnej części dopływów Wisły są stany alarmowe, a w dolnej - w najbliższym czasie jeszcze będziemy obserwować wzrosty stanów wód" - poinformował główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski.
12:16 W małopolskim Jordanowie wylała Skawa. Zalanych zostało 10-ęć domów. Woda szła przez cały parter, jak rzeka. Zalany garaż, kuchania, pokoje, salon, kotłownia. Wszystko pozalewane - mówią naszemu reporterowi Maciejowi Grzybowi mieszkańcy. W najgorszym momencie w niektórych miejscach - co widać na ścianach budynków - poziom wody sięgał nawet metra.
12:02 Odra przekroczyła w dwóch miejscach stany alarmowe na Śląsku. Przekroczenia są w Chałupkach i Krzyżanowicach. Niebezpiecznie rośnie także poziom Wisły i jej dopływów w Czechowicach-Dziedzicach - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek.
11:53 Najnowsze prognozy: Dziś na południu, w centrum i na wchodzie będzie mocno padać. Deszcz nie odpuści także w sobotę - prognozujemy ulewy i burze. W niedzielę sytuacja poprawi się na wschodzie - tam zza chmur będzie przedzierać się słońce. Ale mieszkańcy południa i zachodu muszą przygotować się na dalszy ciąg fatalnej pogody. W poniedziałek wreszcie będzie spokojnie, słonecznie i ciepło. Przeczytajcie WIĘCEJ.
11:41
11:38
11:36 Około 800 odbiorców w południowo-wschodniej części woj. świętokrzyskiego nie ma prądu z powodu wichur. Wzrasta poziom rzek; na Wiśle przekroczone zostały stany ostrzegawcze.
11:34 Tak wygląda sytuacja na zaporze w Czchowie w woj. małopolskim. Film nadesłała słuchaczka Martyna.
11:10 W miejscowości Brzegi w pow. tatrzańskim skarpa osuwa się na dom; konieczna była ewakuacja mieszkańców. Budynek jest mocno zagrożony, pod naporem osuwającej się skarpy pękają ściany. Strażacy zabezpieczają teren - poinformował rzecznik zakopiańskiej straży Andrzej Król Łęgowski.
Ziemia osunęła się też w Piwnicznej-Zdroju na drogę krajową nr 87. Trasa jest już przejezdna. W nocy policjanci zabezpieczali drogę w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Leluchów, z uwagi na osunięcie ziemi na jezdnię. Nieprzejezdne są dwie drogi powiatowe: Rożnów-Zagórze i Witowice-Rożnów - policja kieruje ruchem.
11:07 Tak wyglądają podtopione bulwary w Szczawnicy:
11:06 Na zaporze w Niedzicy zaczęto przepuszczać wodę przez przelew stokowy. Trzeba wypuszczać jej coraz więcej, by utrzymać rezerwę powodziową.
11:00 Ogromnego naporu wody nie wytrzymała śluza wodna na niewielkim kanale w Skoczowie w Śląskiem. Łączy on Wisłę z rzeką Bajerką i ma zabezpieczać przed cofaniem się wody. To po pęknięciu tej śluzy woda zalała siedem pobliskich domów. Strażacy dotarli do nich łodzią. Jedną osobę zabrali ze sobą. Pozostali postanowili zostać w podtopionych domach.
10:58
10:34 Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek.
10:17 Tak wygląda rzeka Skawa w Makowie Podhalańskim. Zdjęcie przysłał nasz słuchacz.
10:11 Woda wlała się do budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu - informuje nasz słuchacz.
10:09 Tak wygląda Dunajec w Szczepanowicach w powiecie tarnowskim. Zdjęcie przysłał słuchacz Krzysztof na Gorącą Linię RMF FM.
9:59 Ponad 65 tysięcy odbiorców bez prądu po ulewach i wichurach na południu kraju - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
9:58 W Rybarzowicach koło Bielska-Białej zawalił się betonowy most na lokalnej drodze. Nad zapadliskiem zawisł samochód, zawieszony jedynie na zderzakach. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
9:55 San bliski podtapiania Sanoka - informuje tvpodkarpacie.pl
9:53 Po ulewach w Tatrach zniszczonych jest wiele ścieżek i dróg. Tatrzański Park Narodowy zamknął szlak w Dolinie Chochołowskiej, gdzie potok wystąpił z brzegów, w Dolinie Kościeliskiej, w Dolinie Białego, a także rejony tamy w Kuźnicach.
9:52 Trasa z Mszany Dolnej do Zabrzeży trzeba było zamknąć, bo woda zabrała połowę jezdni. W Szczawnicy zalany jest bulwar nad Dunajcem, ale walka z żywiołem trwała całą noc - relacjonuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki.
9:23 Dramatyczne chwile przeżyli w nocy mieszkańcy Ustrzyk Dolnych. Po opadach deszczu i wezbraniu rzek woda wdarła się do miasta. Podtopione zostały domy, miejscowy szpital i blok przy ulicy fabrycznej. Ewakuowano 80 osób - informuje reporter RMF MAXXX.
9:14 Przez całą wczorajszą dobę i dziś w nocy straż pożarna w pięciu województwach na południu Polski interweniowała ponad 2,4 tys. razy - poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
9:12 Groźna rzeka Raba w Myślenicach. Woda wystąpiła z brzegów i zalała rekreacyjną część Zarabia. W niebezpieczeństwie jest również sąsiedni, podmywany brzeg a także piesza kładka, którą może porwać rzeka. Raba jest spieniona, woda kotłuje się i płynie z olbrzymią prędkością i siłą - relacjonuje reporter RMF FM, Maciej Grzyb.
8:55 Od godziny zwiększony jest tak zwany "zrzut wody" ze zbiornika w Goczałkowicach w Śląskiem. W okolicach Żywca nie ma prądu, a z powodu ulewy są problemy z kursowaniem pociągów. Między Goleszowem, a Wisłą-Głębce zamiast pociągów jeżdżą do odwołania autobusy, bo woda podmyła tam słupy trakcyjne - donosi reporter RMF FM Marcin Buczek.
8:35
8:25 Cieszę się, że mogę powiedzieć, przynajmniej o Podkarpaciu, że prognozy są nie najgorsze i ilość zdarzeń póki co jest mniejsza niż się obawialiśmy kilkadziesiąt godzin temu, chociaż nie brakowało oczywiście, nie tylko w Ustrzykach, podtopień, a także innych zdarzeń, związanych z bardzo silnym wiatrem, tych interwencji straży pożarnej było bardzo dużo - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Medyce.
Jak dodał, uspokajające komunikaty - jeśli chodzi o zagrożenie powodziowe - dotyczą Podkarpacia, ale opady w Małopolsce i przede wszystkim na Śląsku będą jeszcze stwarzały zagrożenie. Tylko na Śląsku w kilkudziesięciu miejscach poziomy (wód) są powyżej stanów alarmowych, ale mamy nadzieję, że jeśli nie będzie długotrwałych, intensywnych opadów, to unikniemy najczarniejszego scenariusza - podkreślił szef rządu.
8:23 Tak wygląda Dunajec w Nowym Sączu:
8:20 Około 1,2 tys. odbiorców w południowo-wschodniej części Świętokrzyskiego nie ma prądu, z powodu wichur jakie przeszły nad regionem - poinformował Józef Białogoński z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.
Na terenie naszego województwa żadna z rzek nie przekroczyła stanów ostrzegawczych - powiedział Białogoński.
8:11 Zdjęcia zalanego Sanoka (publikujemy dzięki uprzejmości portalu esanok.pl)
8:03 Zdjęcie zalanych Myślenic:
7:57 Zdjęcia z Suchej Beskidzkiej nadesłała słuchaczka Scarlett:
7:47 Na Śląsku zamknięta została droga powiatowa w Ochabach (powiat cieszyński), przy skrzyżowaniu z drogą krajową 81. Zorganizowano tam objazdy przez drogi: S1 i 81. Zamknięta jest też droga w kierunku Złatnej w powiecie żywieckim - na jezdni zalegają drzewa, które przewróciły się w wyniku silnego wiatru.
7:32 Tak wygląda o poranku rzeka w centrum Andrychowa:
7:27 Woda w rzekach na Podhalu powoli zaczyna opadać. W wielu miejscach nadal zagraża jednak domom, drogom, a nawet całym osiedlom. W Zakopanem od wczoraj pompowana jest woda z pomieszczeń kliniki ortopedii.
W Limanowej zalane są budynki wodociągu miejskiego, a osuwisko w Niedźwiedziu zagraża drodze - informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki.
6:58 Śląsk: W Cieszynie Olza przekracza stan alarmowy już o ponad 80 centymetrów. To gwałtowny skok - przedwczoraj rzeka miała tam poziom około metra metra. Dziś ma już ponad 3 metry. Ponad półmetrowe przekroczenia stanów alarmowych są też na Sole w Żywcu oraz na Wiśle w Skoczowie - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek.
6:50 Nieprzejezdne są cztery odcinki dróg wojewódzkich w Gromniku, Pławnej, Siedliskach i Kamienicy. W Krzeszowicach woda porwała samochód, ale jego pasażerowie zdołali o własnych siłach wyjść z pojazdu - donosi reporter RMF FM Maciej Grzyb.
6:44 Strażacy obciążają betonowymi płytami most na wezbranej rzece Stupnica w Birczy. Uszkodzona jest też ściana bloku, z którego ewakuowano 70 osób. Woda wdarła się także do piwnic szpitala, ale nie zagraża ona pacjentom. Zalana jest również sala gimnastyczna liceum i pomieszczenia sanepidu. W Krościenku natomiast rzeka wdarła się do 15 domów.
6:27 Osuwisko w Zembrzycach w Małopolsce. Zdjęcie przesłał słuchacz Marcin.
6:24 Widok na zakole Wisły w Krakowie. Woda wlała się już na jedną część bulwarów.
Zobaczcie widok z kamery TU.
6:20 O przeszło metr przekroczone są w kilku miejscach stany alarmowe na Dunajcu. Podobna sytuacja jest na Skawie, Białce i Rabie. Na południe od Krakowa niemal we wszystkich punktach pomiarowych stany alarmowe są znacznie przekroczone - informuje reporter RMF FM, Maciej Pałahicki.
Strażacy na Podhalu pracowali całą noc. Przyjęli ponad 1500 zgłoszeń i wciąż napływają nowe. Ruszyły też osuwiska, które zagrażają kilku budynkom i drogom. Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych w regionie ciągle pozbawionych jest prądu. W tej chwili trudno oszacować, ile ich jest - mówią strażacy.
6:00 Na Śląsku strażacy interweniowali ponad 300 razy - dowiedział się reporter RMF FM Marcin Buczek. Najwięcej interwencji było w Beskidach. Chodzi głównie o trzy powiaty - bielski, cieszyński i przede wszystkim żywiecki. W samym Żywcu strażacy wzmacniają wał na Sole.
Większość interwencji to pompowanie wody z piwnic czy pól, ale także czyszczenie rowów odprowadzających wodę. Do tego dochodzi usuwanie gałęzi, konarów i drzew łamanych przez wiatr.
5:53 Zablokowana jest trasa kolejowa Tarnów - Krynica - woda podmyła tory w Bogoniowicach. Nie przejedziecie także krajową "75" między Czchowem a Nowym Sączem - woda wdarła się na jezdnię w Witowicach.
5:47 W sumie 80 osób zostało ewakuowanych na Podkarpaciu i 51 w Małopolsce - to bilans nocnych, intensywnych opadów deszczu. Strażacy interweniowali już ponad 2 tysiące razy - dowiedział się reporter RMF FM Maciej Grzyb. Ewakuowani noc spędzili szkołach i internatach a także na plebaniach kościołów. Tak było m.in. z mieszkańcami bloku w Ustrzykach Dolnych. Tam woda wdarła się do piwnicy.
Ewakuowano również pensjonariuszy domów pomocy społecznej w Dąbrowie i Suchej Beskidzkiej, a także rodziny z domów w Barcicach, gdzie zaczęła się osuwać ziemia.
5:30 Wezbrana Jasiołka w Zręcinie gmina Chorkówka - zdjęcie otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.
5:08 Tak wyglądała rzeka Białka w Jurgowie wczoraj:
4:48 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Na południu Polski prognozowana suma opadów wyniesie do 20 mm, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 30 mm, lokalnie 50 mm.
4:28
4:26 Podkarpacie: Jak poinformował dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jan Czech, alarm powodziowy obowiązuje w powiecie krośnieńskim, w gminach: Dukla, Chorkówka, Miejsce Piastowe i Jedlicze; w pow. sanockim - gminy Zagórz i Komańcza oraz miasto Sanok; bieszczadzkim - w mieście i gminie Ustrzyki Dolne; jasielskim - Krempna i mieście Jasło; dębickim w gminie Brzostek.
4:15 Ponad 660 interwencji strażaków na Podkarpaciu - to bilans ostatniej doby.
4:00 Miejscowość Świątkowa Wielka w gminie Krępna na Podkarpaciu jest odłączona od świata. Rzeka Wisłoka zalała tam drogę dojazdową - podał słuchacz Marek na Gorącą Linię RMF FM.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie Nowego Sącza, powiatu myślenickiego, w gminach Szczawnica, Bobowa, Łososina Dolna i Zawoja.
W Nowym Sączu wezbrana rzeka Kamienica przerwała wały w dzielnicy Zawady na wysokości terenów sportowych. Kamienica przekroczyła stan alarmowy o 80 cm. Na ulicy Sportowej zalany został stadion i okoliczne ulice. Teren został zabezpieczony workami z piaskiem. Władze Nowego Sącza apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności ze względu na możliwości przelania Kamienicy przez bulwar.
Zapory wodne na Dunajcu w Niedzicy i Rożnowie oraz w Dobczycach na Rabie rozpoczęły zwiększone zrzuty wody.
W Szczawnicy mocno przybrał górski potok Grajcarek podtapiając budynki. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody.