Dziś Polacy w całym kraju po raz ósmy obchodzić będą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Rozpoczną się mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele Jezuitów - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem i jego zastępcą Krzysztofem Szwagrzykiem złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, następnie WUBP. Prezydent złoży też wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W południe w Pałacu Prezydenckim prezydent, w obecności m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka, wręczy odznaczenia państwowe, a o godz. 14 - nominacje generalskie. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie głowy państwa.

W tym samym czasie premier weźmie udział w uroczystości złożenia wieńców przy Panteonie - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie zaplanowano wystąpienie szefa rządu.

O godz. 15 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy "Dowody Zbrodni" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zaplanowano jego wystąpienie. O godz. 16 przewidziano udział prezydenta Dudy w tej uroczystości.

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" rozpoczną się Apelem Pamięci o godz. 18 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych w tym m.in. prezydent Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W czasie uroczystości przewidziano wystąpienia prezydenta, szefa rządu i szefa MON.

Po apelu jego uczestnicy przemaszerują do Archikatedry św. Jana, gdzie odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Reprezentacyjnego WP.

67 lat od rozstrzelania członków WiN

67 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

WiN, czyli Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość" (używana była też nazwa Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"), powstał 2 września 1945 r. W szczytowym okresie działania w latach 1945 - 1946 skupiał od 20 do 25 tys. członków. "Musimy przygotować się i przystąpić do walki w odmiennej, nowej formie, o niezmienne, podstawowe cele, o pełną suwerenność, rzeczywistą demokrację w duchu zachodnioeuropejskim" - napisali twórcy WiN w dokumencie programowym.

(mn)