Kwestia pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy będzie miała wpływ na wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych – tak uważa olbrzymia większość ankietowanych w sondażu United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zdecydowanie tak powiedziało 25,8 proc. respondentów, raczej tak - 47 proc. badanych.

Sejm zacznie jutro prace m.in. nad dającą dostęp do środków z KPO ustawą o Sądzie Najwyższym.

Jednak dopiero na kolejnym posiedzeniu, pod koniec stycznia izba niższa ma uchwalić ustawę.

To oznacza, że coraz bardziej przesuwa się termin wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Kiedy posłowie PiS złożyli uzgodniony z Komisją Europejską projekt, można było liczyć na pierwsze przelewy wiosną, teraz to już niemożliwe.

Negatywnie o projekcie wciąż wypowiadają się politycy Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro powiedział, że jego ugrupowanie nie zaakceptuje projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Wciąż nie jest jasne, czy premierowi uda się przekonać krytyczną wobec zmian Solidarną Polskę. W weekend Mateusz Morawiecki mówił o tym dyplomatycznie. Mogę powiedzieć, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest trwałą wartością. Nie sądzę, żeby ta jedność była naruszona przez pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym - podkreślał.

Teoretycznie zamiast Zbigniewa Ziobry rząd mogliby wesprzeć politycy opozycji.

Kluby opozycyjne podtrzymują zamiar zgłoszenia do noweli ustawy trzech zasadniczych poprawek: przekazania kwestii dyscyplinarnych sędziów Izbie Karnej SN, przywrócenia dawnego trybu wyłaniania KRS oraz zniesienia tzw. ustawy kagańcowej.

Sprawa pieniędzy z KPO a wynik wyborów parlamentarnych

Przeciągania na scenie politycznej trwają, Polska czeka na wypłatę miliardów euro.

Jednocześnie większość ankietowanych w sondażu United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że kwestia pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy będzie miała wpływ na wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych.

Zdecydowanie tak powiedziało 25,8 proc. respondentów, raczej tak powiedziało 47 proc. badanych.   

Raczej nie powiedziało 13,5 proc. badanych, a 4,8 proc. - zdecydowanie nie. Zdania w tej sprawie nie ma 8,9 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-7 stycznia 2023 roku na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50 

Kamienie milowe KPO

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".