Wielkie centrum handlowe w miejsce dawnej kopalni, czyli symboliczna zmiana na Śląsku. Dziś w Katowicach otwarto centrum handlowe; budowano je przez rok, a kosztowało 180 mln euro. To jedna z największych w ostatnich latach inwestycji na Śląsku, ale nie jedyna.
Dziś na Śląsku i w Zagłębiu przemysł ciężki to już przeszłość; z 70 kopań w regionie zostało 30, z hut – zaledwie kilka. W tej chwili na Śląsku stawia się na przykład na motoryzację; w Tychach i Gliwicach od podstaw wybudowano fabryki produkujące silniki samochodowe i auta.
Drogi – choć nadal pozostawiają wiele do życzenia – to i tak są znacznie lepsze niż gdzie indziej Od 3 tygodni można np. autostradą dojechać do Wrocławia - a to najnowocześniejsza taka droga w Polsce.
W Pyrzowicach na lotnisku kilka dni temu pojawił się milionowy pasażer. Port lotniczy w Katowicach to w tej chwili najszybciej rozwijające się lotnisko w kraju.
To teraźniejszość. Ale są już plany na przyszłość. Niewykluczone, że za kilka lat będziemy jeździć na paliwie produkowanym z węgla kamiennego. Szacuje się, że wybudowanie rafinerii kosztowałoby 3 mld dolarów.
Ale Śląsk ma też swoje problemy. Jeden z nich to bezrobocie. Według statystyk obecnie pracy nie ma tam ponad 280- tysięcy ludzi.