W Święto Niepodległości ulicami Warszawy przeszło 12 marszów. Jako pierwszy z Placu Politechniki wyruszył antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślali organizatorzy demonstracji. Po godz. 15 w centrum miasta ruszył Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Uroczystości w Święto Niepodległości zorganizowane zostały także w wielu innych miastach w całej Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


19:17

Na tym polega wolność, że możemy analizować te przypadki w sposób zupełnie otwarty; proszę nie ulegać skojarzeniom jednoznacznym - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak pytany "rasistowskie transparenty" na Marszu Niepodległości.

Szef MSWiA na konferencji prasowej został zapytany o ocenę haseł znajdujących się na transparentach uczestników Marszu Niepodległości. Dziennikarz zadający pytanie wymienił m.in. transparenty z napisem: "Biała Europa", "Wszyscy różni, wszyscy biali", które - jego zdaniem - można uznać za rasistowskie.

Proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym - odpowiedział Błaszczak. Przyznał jednocześnie, że nie widział tych transparentów, jednak ważne jest, "żeby wszystkiego nie przyrównywać do tezy i nie przyporządkowywać temu zdarzeń i zjawisk". 

Na tym polega wolność, że możemy analizować te przypadki w sposób zupełnie otwarty i swobodny, bez żadnych przywiązań do skojarzeń - podkreślił szef MSWiA.

18:30

W Marszu Niepodległości, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy, brało udział ok. 60 tys. osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, ze było to 30 tys. osób - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Szymczyk dodał, że wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości w Polsce zabezpieczało 13 tys. policjantów.

Generalnie możemy mówić o bardzo spokojnym i bezpiecznym przebiegu wszystkich tych uroczystości (związanych ze Świętem Niepodległości - PAP) - ocenił Szymczyk.

Komendant dodał, że w 308 zgromadzeniach, które odbywały się w całym kraju, brało udział ponad 65 tys. osób. Pytany, ile osób według szacunków policji uczestniczyło w stołecznym Marszu Niepodległości, powiedział, że było to ok. 60 tys. osób.

Szymczyk wyjaśnił, że w zabezpieczeniu wszystkich imprez i uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości brało udział 13 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej, bo 6,1 tys. policjantów było w Warszawie. Uroczystości poza stolicą zabezpieczało z kolei 6,9 tys. policjantów.

17:57

Uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzili się na błoniach stadionu PGE Narodowy, gdzie ze sceny wysłuchali przemówień organizatorów i weteranów. W trakcie śpiewano pieśni religijne. Manifestację kończy koncert pieśni patriotycznych.

Na scenie ustawionej na błoniach stadionu PGE Narodowy przemawiali organizatorzy i weterani uczestniczący w manifestacji.

Głos zabrał m.in. żołnierz Związku Jaszczurczego, więzień Pawiaka i niemieckich obozów koncentracyjnych Leszek Zabłocki. Tylko Polska Rzeczpospolita narodowa przyniesie nam bezpieczeństwo i wolność. Polska Rzeczpospolita zawsze była związana z kręgiem kultury łacińskiej, pomostem tej kultury był Kościół Rzymskokatolicki. Stąd hasło marszu: "My chcemy Boga" - powiedział. Jego przemówieniu towarzyszył pokaz sztucznych ogni.

Na scenie wystąpił również kombatant Armii Krajowej Jerzy Nowicki. Przekonywał młodych ludzi do szanowania i bronienia Rzeczpospolitej w obliczu różnych zagrożeń. Jesteście już w wolnej Polsce, pamiętajcie Polska to wasza matka, którą trzeba szanować i bronić w różnych zagrożeniach(...). Mamy dużo zdrajców, którzy Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi, to jest hańba. Wasz obowiązek patriotyczny bronić polski za wszelką cenę - mówił Nowicki. Po tych słowach uczestnicy zaczęli skandować: "Bóg, honor i ojczyzna".

17:50

Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Stołeczny ZTM podaje, że obecnie zamknięty jest rejon Saskiej Kępy, nieprzejezdne też są: al. Zieleniecka, al. Waszyngtona, Saska, Wał Miedzeszyński, Zwycięzców. Autobusy jadące przez Wisłę kierowane są przez most Łazienkowski. Tramwaje wycofano z al. Zielenieckiej i al. Waszyngtona. 

17:21

Uczestnicy Marszu Niepodległości gromadzą się na błoniach stadionu PGE Narodowy. Na miejscu ustawiono scenę, skąd zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników manifestacji. Przebieg marszu z KSP obserwuje szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Uczestników przybywających na błonia powitał koncert zespołu Irydion, następnie zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników marszu. Manifestacje ma zakończyć koncert pieśni patriotycznych. 

Jak poinformowało na Twitterze MSWiA, minister Mariusz Błaszczak "na bieżąco śledzi przebieg Marszu Niepodległości w Sztabie Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji".

17:04

Marsz Niepodległości w Warszawie powoli dobiega końca. Wszystkie kontrmanifestacje już się zakończyły, nie ma doniesień o incydentach. 

16:55

Przedstawiciele PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło, rozpoczęli w Krakowie obchody Święta Niepodległości. Politycy wezmą udział w mszy św. w katedrze wawelskiej i złożą kwiaty przy sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po mszy w katedrze wawelskiej delegacja uda się do hotelu Sheraton, gdzie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Oprócz prezesa PiS i premier rządu do Krakowa przyjechali marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie, parlamentarzyści PiS, radni oraz mieszkańcy miasta.

16:47

11 listopada to nie tylko czas radosnego świętowania, ale przede wszystkim okazja do historycznej refleksji - mówił w sobotę wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości w Olsztynie.

Warmińsko-mazurskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się nabożeństwem w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej. Mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny przewodniczył metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński.

Abp. senior Edmund Piszcz podkreślił w homilii, że ojczyzna jest wspólnotą etyczną, a najważniejszymi wartościami, które budują tę wspólnotę są prawda i wolność. Bo jeżeli nie ma wspólnoty, która w swoich fundamentach ma wartości, wtedy ona jest fikcją, jest iluzją. A wiemy, że za fikcję czy iluzję nikt nie oddaje życia, nikt nie walczy o jej wolność, nikt nie bierze jej na serio, jest ona czymś sztucznym - mówił.

16:35

Prezydent Andrzej Duda w sobotę rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Uzgodnili spotkanie Komitetu Konsultacyjnego w przyszłym tygodniu przed planowaną wizytą w Charkowie.

Według Szczerskiego rozmowa telefoniczna trwała pół godziny. Prezydent Poroszenko zadzwonił do prezydenta Dudy i złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości podkreślając, że Polska jest strategicznym partnerem i przykładem dla Ukrainy - powiedział. 

Prezydenci uzgodnili, że w przyszłym tygodniu odbędzie się w Krakowie spotkanie delegacji prezydenckiego Komitetu Konsultacyjnego - poinformował szef gabinetu prezydenta. 

16:30

Tłumy poznaniaków uczestniczyły w sobotę w obchodach Święta Niepodległości oraz w korowodzie i festynie poświęconym centralnej ulicy miasta Św. Marcin. Poznańskie obchody to także świętomarcińskie rogale wypiekane według tradycyjnej receptury.

Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Tego dnia mieszkańcy Poznania i turyści zajadają rogale świętomarcińskie - poznańskie przysmaki, których tradycja sięga końca XIX wieku.

W trakcie obchodów imienin głównej ulicy miasta, odbywają się m.in. koncerty i tradycyjny korowód, w którym w tym roku wzięło udział ok. 400 osób. Byli wśród nich szczudlarze, dudziarze, kuglarze, akrobaci, performerzy oraz muzycy, a na jego czele jechał na białym koniu sam św. Marcin w otoczeniu legionistów. Zwieńczeniem korowodu było przekazanie św. Marcinowi symbolicznych kluczy do bram miasta przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

16:22

Pociąg w narodowych barwach "Marszałek" rozpoczął w sobotę kursowanie na trasie Łódź - Warszawa. Nową nazwę w dniu Święta Niepodległości nadano mu na dworcu Łódź Fabryczna, gdzie biało-czerwony skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powitali mieszkańcy.

W ten sposób symbolicznie czcimy dziś autora niepodległości, dowódcę legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. Na jego cześć został nazwany ten pociąg łączący Łódź z Warszawą. To także symbol tego, że w wolnym kraju możemy się przemieszczać i budować ojczyznę
- powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podczas uroczystości.

16:11

W Święto Niepodległości na Rynku Głównym w Krakowie razem z gwiazdami polskiej estrady śpiewamy największe biało-czerwone przeboje. Na scenie pojawi się zespół Sound'n'Grace, Mateusz Ziółko i LADY PANK.

16:01

Czoło warszawskiego Marszu Niepodległości jest już w połowie drogi. Manifestujący idą Alejami Jerozolimskimi z Ronda Dmowskiego w pobliżu Stadionu Narodowego. Jest bardzo spokojnie. Marsz przechodzi ulicami miasta szybko i sprawnie, tym bardziej, ze pojawił się deszcz - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. 

15:49

Uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę po raz szósty modlili się w Święto Niepodległości przed Sejmem. W tym roku w związku z barierkami, które są ustawione przed parlamentem, modlący się nie otoczyli gmachu - tak jak było w ubiegłych latach.

Uczestnicy Krucjaty codziennie modlą się w intencji "Polski wiernej Bogu, krzyżowi i ewangelii, oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu". 

Wyjaśniają, że wybór modlitwy różańcowej wynika z nauczania dwóch prymasów Polski - kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy wskazywali na tę formę modlitwy jako na "narzędzie duchowej walki o odrodzenie moralne Polski".

15:41

Do zgromadzonych w Warszawie mówił również wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz, który nawoływał do "rozliczenia się z przeszłością".

Krzyczano hasła: "Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm". Uczestnicy wyrażają też sprzeciw wobec środowisk lewicowych, skandowano m.in.: "Precz z lewactwem". Wśród transparentów są m.in. takie związane z zakazem aborcji.

Wielu uczestników ma na ramionach opaski, często z kotwicą Polski Walczącej. Sporadycznie odpalane są świece dymne i race. 

Podczas marszu odbywa się też kwesta, przy Moście Poniatowskiego stoją osoby z puszkami. Jak zapowiedzieli organizatorzy, pieniądze będą przeznaczone na pokrycie kosztów organizacyjnych marszu.

15:32

Po godz. 15, pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami stolicy wyruszył Marsz Niepodległości; uczestnicy skandują hasła: "Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach".

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Uczestnicy marszu wyruszyli z Ronda Dmowskiego i przejdą Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Marsz zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

Jeszcze przed marszem przemawiali członkowie organizacji narodowych z Hiszpanii i Włoch, którzy podkreślali, że Polska jest dla Europy wzorem wartości chrześcijańskich.

Jeden z liderów Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski przywołał postać prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która domagała się od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry delegalizacji ONR. Po przemówieniu Gronkiewicz-Waltz została wygwizdana.

14:58

Na trasie Marszu Niepodległości w Warszawie, w okolicy Ronda de Gaulle'a, policjanci usunęli kontrmanifestację Obywateli RP - poinformował dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. "Osoby, które zgromadziły się w tym miejscu, naruszyły prawo o zgromadzeniach, w szczególności chodzi o to, że były one odległości bliższej niż 100 metrów do zgromadzenia cyklicznego, a także próbowały przeszkodzić w organizacji legalnego zgromadzenia " - powiedział następnie w rozmowie z RMF FM mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. 

14:57

W centrum Warszawy wkrótce ruszy Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Okolice metra centrum są wypełnione młodymi ludźmi z biało-czerwonymi flagami. Są także flagi organizacji takich jak ONR. 


Marsz, planowany na 50 tysięcy uczestników, wyruszy Alejami Jerozolimskimi i dotrze Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. 

14:55

Na Placu Zamkowym w Warszawie, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pod hasłem "Niepodległa, Europejska" odbyła się w sobotę demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. Oprócz zwolenników KOD wzięli w niej również udział politycy opozycji.

Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski, b. prezydent stolicy Marcin Święcicki (PO), b. minister finansów Leszek Balcerowicz oraz polityk SLD Ryszard Kalisz, a także liderzy Komitetu Obrony Demokracji.

Komorowski, w przemówieniu skierowanym do zebranych, dziękował im za przybycie. Dla nas niepodległość równa się wolność, a także demokracja i zakorzenianie Polski w świecie Zachodu, który podobnie ceni sobie niepodległość, z wolnością każdego obywatela, z zasadami państwa demokratycznego - mówił. 

14:32

Marsz organizowany jest przez Koalicję Antyfaszystowską "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP.

Chcemy postawić naprzeciw nacjonalizmowi, rasizmowi i nienawiści inne wartości. Chcemy pokazać, że wierzymy w wolność, równość, solidarność i wzajemną pomoc - powiedział Tadeusz Zinowski z Koalicji Antyfaszystowskiej.

Z kolei Lidia Domańska z Koalicji Antyfaszystowskiej podkreśliła, że protestujący nie mają planów, aby zakłócać Marsz Niepodległości: "Będziemy w pobliżu Marszu, ale na pewno nie będziemy wchodzić na jego trasę, ani narażać uczestników, aby spotkali się z agresją nacjonalistów".

Według planów, marsz przejdzie ulicami Mokotowską, przez plac Zbawiciela oraz plac Trzech Krzyży i zakończy się pod budynkiem Sejmu. 

13:38

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) wynikiem 34.38 najszybciej pokonali w Warszawie 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

Dziś wszystko schodzi na drugi plan, najważniejsze jest godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju - podkreślił Gardzielewski, który z początkiem września zdobył w Pile tytuł mistrza Polski w półmaratonie. 

Na najwyższym stopniu w Pile stanęła również Jagielska, która i w stolicy była najszybsza. 

12:37

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz piętnasty.

Parada przeszła ulicami śródmieścia z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Wśród uczestników korowodu byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. premier Ewa Kopacz.

99 lat temu tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski nie pytał "skąd jesteś, czy spod cara rosyjskiego, czy cesarza niemieckiego, czy jesteś lepszym, czy gorszym sortem". Nie pytał, czy jesteś +w wywiadzie takim czy innym+. Wszystkich przyjmował do armii. Wszystkich łączył, nie dzielił. Wiedział, że Polska potrzebuje jednośc
i - mówił pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.