Oddziały izraelskiej armii i policji weszły przed południem do kolejnych likwidowanych osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Ewakuacja zakończy się w poniedziałek - zapowiedział premier Izraela Ariel Szaron.
W niektórych osiedlach dochodziło do dramatycznych scen i wybuchów rozpaczy. Łzy widać było też w oczach żołnierzy, usuwających ludzi z domów. Osadników siłą wyprowadzano z synagog, a dzieci z zabarykadowanych szkół. W większości ewakuacja przebiega jednak nadspodziewanie gładko.
Dziś ewakuowani mają być mieszkańcy co najmniej siedmiu osiedli w Strefie: Gadid, Kfar Darom, Kerem Acmona, Necer Hazani, Gan Or, Kfar Jam i Szirat Hajam. O świcie wojskowy konwój wjechał do Kfar Darom, uważanego za bastion przeciwników wysiedleń. Policjanci i żołnierze sforsowali zapory i w asyście buldożerów ruszyli główną ulicą osiedla. Wojsko otaczyło miejscową synagogę i przylegające do niej trzy budynki, w których zgromadziło się około 2000 osadników.
Jak relacjonuje agencja AP, kobiety-żołnierze wynosiły dziewczęta z pobliskiej szkoły, wsadzając je do autobusów. Żołnierze pocieszali jedną z głośno płaczących uczennic. Rozpłakała się także kobieta w mundurze. Stojący dalej mężczyzna krzyczał do żołnierzy, by odmówili wykonywania rozkazu ewakuacji osiedli. Kfar Darom powstało w 1970 roku i było jednym z pierwszych osiedli, zbudowanych przez Izrael w Strefie Gazy.
Wojsko powróciło też dziś do Newe Dekalim, gdzie pozostało jeszcze 60 z ogółem 480 mieszkających tu rodzin osadniczych. Według izraelskiej armii, do dzisiejszego ranka zakończono ewakuację jedenastu z 21 osiedli w Strefie.
Ewakuowani osadnicy otrzymują tymczasowe zakwaterowanie w przenośnych domkach lub nadmorskich hotelach. Wysiedleńcy skarżą się jednak, że w hotelach często nie ma dla nich miejsca, a w wielu domkach nie ma podłączonej wody ani elektryczności. Relacja naszego bliskowschodniego korespondenta Elego Barbura.
Żydowscy osadnicy mieszkają w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu od ponad 30 lat. Izrael zajął te tereny w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. O historii żydowskiego osadnictwa posłuchaj w relacji Elego Barbura: