Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje do prezydenta o skierowanie nowelizacji ustawy refundacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego. Po południu Bronisław Komorowski ma podpisać oprotestowaną przez lekarzy i aptekarzy nowelę. Komorowski w piątek uznał ustawę za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wprowadzenie w życie będzie korzystne dla pacjentów.
OZZL twierdzi, że niekonstytucyjny jest tryb uchwalenia zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dokonanych w wyniku nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zmiany te bowiem zostały uchwalone w trybie pilnym, co wykluczyło możliwość dokładniejszego rozważenia zmian przez parlamentarzystów i uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji społecznych. Zastosowanie trybu pilnego musi być merytorycznie uzasadnione. Uzasadnienie takie było w przypadku nowelizacji ustawy o refundacji leków, bo dotychczasowe przepisy paraliżowały możliwość bezproblemowego nabycia przez pacjentów leków refundowanych - podkreślają lekarze.
Nie ma natomiast żadnego merytorycznego uzasadnienia dla zmian dokonanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zmiany te bowiem polegają na przeniesieniu do ustawy przepisów o obowiązkach biurokratycznych nałożonych na lekarzy w rozporządzeniach ministra zdrowia - dodaje związek. Prezydent Bronisław Komorowski w piątek zapowiedział, że dziś po południu podpisze nowelizację ustawy refundacyjnej. Prezydent uznał ją za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wdrożenie będzie korzystne dla pacjentów.
W czwartek Senat nie wprowadził do noweli ustawy refundacyjnej żadnych poprawek. Nowelizacja znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy.
Nowela usuwa z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. O takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.