"To wielka satysfakcja dla wszystkich prezydentów usłyszeć, że firmy, które są do tej nagrody wybierane (...), stają się lepszymi, częściej wybieranymi partnerami do kolejnych przedsięwzięć biznesowych" - powiedział Andrzej Duda podczas Gali XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, która odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Nagrodę specjalną podczas uroczystej gali otrzymało województwo podkarpackie.
W czwartek wieczorem na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach Kongresu 590 odbyła się Gala XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagrodę specjalną podczas uroczystej gali otrzymało województwo podkarpackie. Prezydent Andrzej Duda przekazał również dekret potwierdzający przyznanie Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika. Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP zostały wręczone w siedmiu kategoriach.
To wielki zaszczyt dla mnie, że mogłem wręczyć państwu te nagrody w 20. edycji tego konkursu - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że konkurs jest związany ze wszystkimi kolejnymi prezydentami, którzy "w ten sposób honorowali i starali się promować polską przedsiębiorczość, polski biznes, starając się przy wsparciu kapituły nagrody wybierać tych, którzy są rzeczywiście najlepsi".
Jednocześnie zwrócił uwagę, że "mamy bardzo trudny czas i będziemy mieli trudny czas". Toczy się dzisiaj wojna na Ukrainie, która powoduje kryzys ogólnoświatowy - mówił.
Prezydent wskazał, że wojna powoduje także kryzys w Polsce. Kiedy patrzy się z drugiej strony oceanu, z drugiej strony globu, to Polska jest małą kropką na mapie świata. Wydaje się, że ta wojna toczy się właściwie w Polsce i niestety bardzo wielu inwestorów ze świata w taki sposób na to patrzy. To nie ułatwia zadania polskim przedsiębiorcom, to nie ułatwia prowadzenia biznesu w Polsce - tłumaczył.
Zauważył, że prognoza Komisji Europejskiej nie jest zbyt optymistyczna dla Polski, jeśli ją porównamy z innymi prognozami. Jednak, jak dodał, jeżeli zestawimy ją z prognozą dla Europy Zachodniej, to i tak w Polsce będzie lepiej, ponieważ w państwach zachodnich Unii Europejskiej ma być jeszcze niższy wzrost gospodarczy.
To oznacza, że mamy szansę nadgonienia tego dystansu rozwojowego, który pomiędzy nami a zachodem Europy cały czas istnieje, zwłaszcza jeśli chodzi o nadrabianie tego dystansu w znaczeniu poziomu życia przeciętnego obywatela - ocenił. Podkreślił, że jemu, jako prezydentowi, szczególnie zależy, żeby w Polsce wszystkim ludziom żyło się coraz lepiej, na coraz wyższym poziomie, żeby Polska była krajem coraz bardziej atrakcyjnym.
Duda mówił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż rząd "będzie się starał podejmować takie działania, które będą ułatwiały akcje inwestycyjne i które będą pomagały przedsiębiorcom".
Nie ma chyba z państwa nikt wątpliwości, że za najważniejsze zadanie uważamy - zarówno ja, jak i moi koledzy z rządu oraz większości parlamentarnej - utrzymanie jak największego zatrudnienia w Polsce, czyli jak najniższego bezrobocia. Uważamy je za najgorszą plagę społeczną jaka może być"- podkreślił Duda. Inflacja w tym kontekście jest uważana za zło znacznie mniejsze - zaznaczył.
Prezydent obiecywał też polskim przedsiębiorcom wsparcie. Zadeklarował, że jeśli będą się zwracali o jakąś formę wsparcia czy promocji, np. udział w wizytach zagranicznych głowy państwa, to, jak mówił, "z całą pewnością będziemy ku temu otwarci".
Chciałbym, by ten rynek gospodarczy w najbardziej pozytywnym znaczeniu się trząsł, by nie było na nim stagnacji - podkreślił Duda. Jak zaznaczył, "chciałbym, by był tak pełen życia i optymizmu jak pełne życia i optymizmu było i jest Podkarpacie". Wyraził nadzieję, że "Podkarpacie nadal będzie liderem rozwoju gospodarczego naszego kraju, pełnym optymizmu i pełnym życia".