Sukcesem zakończyły się rozmowy z NFZ-em przedstawicieli prywatnego szpitala ze Śląska. Jego pracownicy od tygodnia okupowali katowicki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Centrala zgodziła się przedłużyć kontraktowanie do końca stycznia. Szef regionu śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia zerwał umowę ze szpitalem po tym, jak CBA zawiadomiło prokuraturę o możliwych przestępstwach przy kontraktowaniu.

Prezes NFZ rekomenduje dyrektorowi śląskiego oddziału Funduszu przedłużenie prywatnemu szpitalowi EuroMedic Medical Center w Katowicach kontraktu na styczeń. W tym czasie rozpatrzone ma zostać odwołanie szpitala od wypowiedzenia mu znacznej części jego kontraktu.

To ustalenia wtorkowego spotkania władz Funduszu, kierownictwa placówki oraz działającej w niej Solidarności.

Pracownicy szpitala od ubiegłego wtorku rotacyjnie okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ - w związku z wypowiedzeniem placówce dużej części jej kontraktu. W poniedziałek wieczorem okupację przerwali - gdy napłynęła do nich informacja o zaplanowanych rozmowach w Warszawie.

Okupacja śląskiego NFZ-tu zawieszona

Okupacja siedziby śląskiego NFZ-tu została zawieszona wczoraj wieczorem. Zawieszając strajk okupacyjny, chcemy pokazać, że nam naprawdę zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego konfliktu i mamy nadzieję, że w Warszawie nastąpi przełom - mówił przewodniczący tymczasowej komisji zakładowej Solidarności w EuroMedic, kardiochirurg, dr Jan Borzymowski.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział katowickiemu szpitalowi EuroMedic Medical Center umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu.

Media informowały wcześniej o domniemanych nieprawidłowościach podczas zawierania kontraktu przez tę placówkę. EuroMedic był jednym z dwóch katowickich szpitali, w których CBA sprawdzało procedury ubiegania się o kontrakty na 2012 rok i następne. Weryfikowano też procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach.

Wobec podejrzenia nieprawidłowości w zakresie kontraktowania, CBA w czerwcu przesłało do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Miałoby ono polegać na przedkładaniu fałszywych lub stwierdzających nieprawdę oświadczeń lub dokumentów w celu uzyskania zamówienia publicznego.

Postępowanie to kontynuowało potem CBA pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód. Jednocześnie swoje kontrole prowadził NFZ. Przedstawiciele katowickiego oddziału Funduszu informowali, że wypadły one negatywnie dla EuroMedic, czego następstwem były dalsze działania.

(j.)