Będę bronił stabilności złotego, umacniał niezależność NBP, wspierał politykę rządu tak dalece, jak nie będzie to kolidować z podstawowym zadaniem NBP, zapewnieniem stabilności poziomu cen - powiedział w Sejmie Marek Belka. Były premier, powołany wczoraj na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego złożył przysięgę i od tego momentu oficjalnie objął obowiązki szefa banku centralnego.
Chciałbym podziękować przede wszystkim za zgłoszenie mojej kandydatury na prezesa NBP, Wysokiej Izbie za zaakceptowanie mojej kandydatury, szczególnie posłom klubów PO, SLD, Lewicy i posłom niezależnym za obdarzenie mnie zaufaniem - powiedział Belka. Nowy szef NBP dodał, że będzie współpracował ze wszystkimi instytucjami państwowymi, w szczególności z Radą Ministrów i Komisją Nadzoru Finansowego w sprawach utrzymania i umacniania stabilności systemu finansowego w Polsce.
Będą starał się godnie reprezentować Polskę w instytucjach międzynarodowych, w szczególności w europejskim systemie banków centralnych i Europejskiej Radzie Ryzyka Systemowego, nowej instytucji, która będzie miała za zadanie wczesne wykrywanie niebezpieczeństw dla stabilności gospodarki europejskiej - podkreślił. Belka powiedział, że pragnie uczestniczyć w wysokiej jakości dialogu na temat polityki gospodarczej na forum parlamentu i poza nim, choćby w takim, jakie miało miejsce na środowym posiedzeniu komisji finansów publicznych.
Wczoraj Sejm powołał prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę byłego premiera poparło 253 posłów, 184 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jego wybór był możliwy dzięki głosom PO i Lewicy; PiS oraz PSL były przeciw. Belka został następcą Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Zgodnie z konstytucją prezes Narodowego Banku Polskiego jest powoływany przez Sejm - na wniosek prezydenta - na 6 lat. Szef NBP nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, która nie daje się pogodzić z godnością jego urzędu.