"W swoim sumieniu minister Andrzej Domański powinien rozstrzygnąć, czy boi się Donalda Tuska i będzie łamał prawo na jego polityczny rozkaz, czy bardziej boi się konsekwencji, które kiedyś w przyszłości poniesie, jeśli złamie prawo" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Co z pieniędzmi dla PiS?

Piotr Salak zapytał swojego gościa, co zrobi PiS, jeśli minister finansów nie wypłaci partii subwencji. Przypomnijmy, Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego z 11 grudnia, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która wydała to orzeczenie - jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności. Decyzją PKW została wysłana do ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

To nie jest jest kwestia Prawa i Sprawiedliwości pisanych wielką literą, tylko to jest kwestia prawa i sprawiedliwości obowiązujących w państwie prawa - odparł Radosław Fogiel. Zawsze znajdzie się prawnika, który "rozwodni" sytuację. Ale prof. Ryszard Piotrowski powiedział jasno: jeżeli minister Domański nie wykona tego, do czego obliguje go uchwała PKW, będzie musiał ponieść odpowiedzialność - dodał poseł PiS.

Poseł Fogiel przywołał też słowa ministra Domańskiego sprzed kilku tygodni, że on "jako minister finansów nie ma tam żadnej dobrowolności" i "wykonuje uchwały PKW".

Fogiel zaznaczył, że w przypadku braku przelewu z Ministerstwa Finansów PiS złoży zawiadomienie do prokuratury. Będzie to najprawdopodobniej uzupełnienie poprzedniego zawiadomienia z grudnia.

W swoim sumieniu minister Domański powinien rozstrzygnąć, czy boi się Donalda Tuska i będzie łamał prawo na jego polityczny rozkaz, czy jednak bardziej boi się konsekwencji, które (...) kiedyś w przyszłości poniesie, jeżeli złamie prawo - stwierdził Radosław Fogiel.

Warto zauważyć, że w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Grzegorz Schetyna, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził: Mam nadzieję, że minister finansów nie wypłaci pieniędzy PiS, ale to jest jego decyzja, którą podejmie w najbliższych dniach, a może godzinach. Decyzje PKW były dwie, więc tej sytuacji towarzyszy duży znak zapytania. Możliwa jest formuła odmowy, ale możliwa jest także formuła depozytu sądowego, żeby minister finansów mógł poczekać na rozstrzygnięcie tej sprawy przez sąd. Odpowiedzialność jest dziś na barkach Ministerstwa Finansów, ale sprawa jest oczywista i ewidentna.

Sprawa Marcina Romanowskiego

Kolejnym tematem rozmowy był poseł Marcin Romanowski, który jest ścigany listem gończym przez polski wymiar sprawiedliwości w związku z aferą w Funduszu Sprawiedliwości.

Mamy dzisiaj sytuację, w której poseł na Sejm uzyskuje azyl polityczny w innym kraju Unii - mówił Radosław Fogiel. I kontynuował: Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim raporcie bardzo mocno wskazuje na łamanie praw człowieka (raport w istocie dotyczył zatrzymania ks. Michała Olszewskiego - przyp. red). To jest trochę zaskakujące, że w tym rzekomo straszliwym, nieludzkim PiS-owskim reżimie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nigdy nie znalazł podstaw do stworzenia takiego raportu. A dzisiejszy Rzecznik Praw Obywatelskich pod rządami w Ministerstwie Sprawiedliwości Adama Bodnara pisze taki raport o nieludzkim traktowaniu, o łamaniu prawa, o niehumanitarnym traktowaniu osadzonych. To jest skandal - mówił poseł Fogiel.

Dodał, że fakt uzyskania przez posła Romanowskiego azylu politycznego "jest druzgocący dla wizerunku Polski", ponieważ takiej sytuacji nie było od stanu wojennego.

Czy PiS poprze nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora?

Piotr Salak, zapytał następnie, czy Prawo i Sprawiedliwość poprze nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Chodzi o to, że poseł, który wobec którego orzeczono nakaz aresztowania, będzie pozbawiony pieniędzy na biuro, diety i uposażenia.

W tej formule? Wątpię - odparł Radosław Fogiel. Niestety, obecna koalicja rządząca sprawiła, że jest to bardzo łatwe do wyobrażenia: szermowanie tego typu działaniami, czyli tymczasowymi artystami po to, żeby w którymś momencie pozbyć się z Sejmu kilkunastu, kilkudziesięciu posłów, żeby np. coś przegłosować w sytuacji utraty większości parlamentarnej - dodał.

Wskazał również na złamanie zasady domniemania niewinności, ponieważ w projekcie ustawy jest mowa nie o skazaniu, lecz o aresztowaniu.

Snuję w tym momencie hipotetyczne scenariusze. Hipotetycznym scenariuszem może być to, że te działania, które dzisiaj prowadzi "koalicja 13 grudnia", mają znamiona próby zmiany konstytucyjnego porządku państwa, próby zmiany ustroju państwa. Nikt nie robi tego sam. Działają wspólnie i w porozumieniu. W związku z tym, kiedy w Polsce powróci praworządność, kto wie, czy sąd nie wyda nakazów aresztowania dla wszystkich, którzy byli w to zaangażowani - stwierdził poseł Fogiel.

Piotr Salak pytał też o nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości inauguracji polskiej prezydencji w UE. Ceremonia otwarcia jest kwestią czysto symboliczną. Jest wydarzeniem wyłącznie kulturalnym - odparł Radosław Fogiel.

Opracowanie: