11-miesięczny Szymon, który w styczniu trafił do Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, został we wtorek odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Decyzję mieli podjąć na porannej komisji lekarze i - jak podkreślają rodzice - stało się to wbrew ich woli. Dziecko zmarło. Rodzice zapowiadają, że złożą zawiadomienie do prokuratury.
Rodzice są zdruzgotani, bo dzisiaj zebrała się komisja, która orzekła zgon ich dziecka. Zebrała się w godzinach innych, niż przekazywano to rodzicom - poinformował adwokat Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodziców Szymona.
Rodzice zostali poinformowani, że o godz. 10:00 zbierze się komisja, która będzie orzekała o śmierci ich dziecka - czy jest sens dalej kontynuować proces leczenia, czy też nie. Jak się tu pojawili, okazało się, że komisja wydała już swoje orzeczenie - dodał.
Rodzice byli przekonani, że będą jeszcze mogli porozmawiać z lekarzami i przede wszystkim uzyskają dokumentację, o którą prosili tydzień temu. Chcieli ją skonsultować z lekarzami z zewnątrz, do czego mają prawo i dopiero po konsultacji podjąć decyzję co do dalszego leczenia czy ewentualnie zgody na zakończenie procesu leczenia. Niestety, tak się nie stało, bo tej dokumentacji w całości nie otrzymali do dnia dzisiejszego - podkreślił adwokat.
Pełnomocnik poinformował również, rodzice chłopca zdecydowali się złożyć zawiadomienie do prokuratury "dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z przebiegiem hospitalizacji chłopca".
Nie udzielamy żadnego komentarza w tej sprawie - usłyszeliśmy od rzecznika Szpitala Dziecięcego w Warszawie.
Historia małego Szymona z Radomia budziła w Polsce duże emocje. Chłopiec miał niespełna rok i od kilku miesięcy przebywał w warszawskim szpitalu przy ul. Niekłańskiej. Wieczorem 21 stycznia dziecko dostało drgawek i trafiło do szpitala. Tomografia komputerowa wykazała obrzęk mózgu. Lekarze uznali, że nastąpiła śmierć mózgu.
W czerwcu szpital wydał oficjalny komunikat w sprawie Szymona:
W związku z ponownie wpływającymi do szpitala licznymi zapytaniami od instytucji, mediów, parlamentarzysty i osób prywatnych informujemy, że pacjent przebywa w naszym szpitalu na Oddziale Intensywnej Terapii od 22 stycznia 2019 r. w stanie skrajnie ciężkim z nieodwracalnym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego - czytamy w dokumencie.
Szpital potwierdził, że rodzice Szymona proponowali alternatywne metody leczenia chłopca, a lekarze je rozpatrywali. Nie mają one jednak podstaw merytorycznych do ich zastosowania, albo wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem dla pacjenta - podkreślała placówka w komunikacie sprzed ośmiu dni.
Stowarzyszenie Antyszczepionkowców wskazywało, że stan dziecka może być efektem podania szczepionki. Wykluczyły to jednak badania genetyczne, które wykazały, że chłopiec ma mutację genu RAN BP2.
Wraz z mutacją genu RAN BP2 mamy do czynienia z ostrą encefalopatią - indukowaną infekcją. Według lekarzy i specjalistów, choroba, która spotkała Szymonka, mogłaby zostać uaktywniona nawet poprzez katar, przeziębienie czy inne okoliczności zewnętrzne i mogło się to stać w każdej chwili, ale stałoby się na pewno - wskazywali rodzice chłopca.