Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął ogólnopolski strajk oświaty – to najważniejszy temat w poniedziałek w Polsce. Niektórzy nauczyciele z Solidarności, mimo podpisanego przez centralę porozumienia z rządem, dołączyli do protestujących kolegów. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o złagodzenie protestu nauczycieli w czasie egzaminów. W Krakowie kolejna odsłona afery w Stowarzyszeniu Wiosna. Do siedziby Stowarzyszenia wkroczył - z pracownikami ochrony - ksiądz Grzegorz Babiarz. Wcześniej wysyłał pracownikom maile, w których groził zwolnieniami. Równie niespokojnie było w Warszawie, gdzie taksówkarze zawiesili swój protest pod siedzibą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji dnia.
Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o złagodzenie protestu nauczycieli w czasie egzaminów. "Uczniowie nie mogą być zakładnikami żadnych z central związkowych. W związku z tym, jestem przekonana, wierzę w odpowiedzialność i mądrość nauczycieli, i wierzę głęboko w to, że egzaminy się odbędą" - powiedziała.
"Jeżeli pani premier uważa, że ja jestem problemem, to gotów jestem odsunąć się na bok. Natomiast nauczyciele nie akceptują tego, co pani premier nam zaproponowała" - zadeklarował w rozmowie z RMF FM Sławomir Broniarz.
Nauczyciele z Solidarności strajkują ramię w ramię z kolegami z innych związków zawodowych. Mówią o "nieetycznym" i "niemoralnym" zachowaniu szefa. On z kolei grozi karami strajkującym oddziałom. "Sekcje grały nie fair, ostrzegaliśmy je wcześniej. Będziemy się zastanawiać co z takimi organizacjami, które weszły w strajk, zrobić" - mówi Ryszard Proksa w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.
Szkoła jest apolityczna i my polityką się nie zajmujemy - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dyrektor warszawskiego liceum im. Stefana Batorego Barbara Kordas pytana o to, czy strajk nauczycieli jest akcją polityczną. Dopytywana o to, co powiedziałaby politykom, którzy uważają, że strajk jest akcją polityczną, odpowiedziała: Nie uważam, że jest to akcja polityczna, tylko po prostu nauczyciele dojrzeli do tego, żeby zaprotestować, żeby zaprotestować przeciwko temu, co się źle od kilku lat dzieje w oświacie.
CAŁA ROZMOWA Z BARBARĄ KORDAS DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ
Minister edukacji narodowej ma czasowy zakaz publicznego wypowiadania się na temat sytuacji w oświacie - ustalił nieoficjalnie nasz reporter Patryk Michalski. To decyzja premiera i jego współpracowników od wizerunku.
Te propozycje były daleko idące, kompromisowe. Nie spełniamy wszystkich postulatów nauczycieli, ale wydaje mi się, że szczególnie ostatnia faza negocjacji pokazała, że rząd chce ustąpić" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. "Nikomu ten strajk nie służy i nie jest potrzebny, rząd chciał zażegnać ten konflikt - przekonywał.
CAŁA ROZMOWA ZE ZDZISŁAWEM KRASNODĘBSKIM DO ZOBACZENIA TUTAJ
To niesłychane, że w Polsce w 21 wieku, można wejść z ochroniarzami (...) i wywierać nacisk na pracowników - tak Joanna Sadzik ze Stowarzyszenia Wiosna, skomentowała poniedziałkowe wydarzenia w krakowskiej placówce. Do siedziby stowarzyszenia wkroczył z pracownikami ochrony ksiądz Grzegorz Babiarz, przyjaciel księdza Jacka Stryczka. Wcześniej wysyłał pracownikom maile, w których groził zwolnieniami.
W poniedziałek zakończył się protest taksówkarzy pod siedzibą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Protestujący zawiesili protest do jutra, do godziny 14., kiedy strona rządowa ma poinformować o swoim stanowisku wobec ich postulatów.
6-letni Tymek, który 21 marca przeszedł transplantację narządów szyi, a wkrótce potem komórek krwiotwórczych, czuje się dobrze. Taką informację przekazali lekarze na konferencji prasowej w Gliwicach. Chłopca czeka jeszcze długie leczenie i rehabilitacja.
Gwiazda "Zimnej wojny" Joanna Kulig zagra w serialu "The Eddy", którego twórcą jest Damien Chazelle - reżyser głośnego filmu "La La Land" - podaje "Variety". Ośmioodcinkowa produkcja będzie dostępna na platformie Netflix.