Imię Ludwika Rydygiera, słynnego polskiego chirurga, noszą w Polsce 4 szpitale: w Częstochowie, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. Najgłośniej było o placówce z Dolnego Śląska; o protestach załogi szpitala mówiły wszystkie media...

Wrocławski szpital im. Rydygiera to niemal ikona biedy polskiej służby zdrowia. Załoga tamtejszej placówki z determinacją broniła bytu szpitala; były protesty i głodówka. Niestety, placówki nie uratowano; trwa jej likwidacja. Ostatnio o dolnośląskim Rydygierze znów było głośno - personel szpitala zablokował prace komornika próbującego zlicytować na poczet długu sprzęt medyczny.

I choć sytuacja finansowa wrocławskiego szpitala była fatalna, to o opiece w placówce byli pacjenci mówią bardzo dobrze. Oddział chirurgiczny, na którym leżałem, był sterylnie czysty. Ordynator przychodził kilka razy dziennie, sprawdzał, czy wszystko jest w porządku, dopytywał się niezależnie od obchodów, jakie mieli inni lekarze. Pamiętam też taką historię, że pierwszą noc po operacji pielęgniarka przesiedziała przy moim łóżku na niewygodnym taborecie. Chciała mieć pewność, że wszystko będzie ze mną w porządku - wspomina wrocławianin.

Warto także przypomnieć, że wrocławski szpital Rydygiera przez wiele lat słynął z dwóch znakomitych oddziałów – chirurgicznego i ortopedycznego. Jeśli ktoś potrzebował pomocy w tych dwóch dziedzinach, starał się trafić właśnie do Rydygiera. Stąd zresztą wywodzi się znaczna część wrocławskich chirurgów i ortopedów.

Łódzki Rydygier historię ma mniej burzliwą, choć nie można powiedzieć, że o szpitalu i w szpitalu jest cicho. Ale tam przede wszystkim słychać krzyk noworodków. Dodajmy, że łódzki szpital ginekologiczno-położniczy 9 lat temu został uhonorowanym przez UNICEF znakiem "Szpitala przyjaznego dziecku". Jak wygląda codzienne życie na oddziale, posłuchaj w relacji reporterki RMF Darii Grunt, którą po placówce oprowadzała dyrektor szpitala Ewa Wietesek-Bober:

Swój szpital im. Rydygiera mają też mieszkańcy Częstochowy. Czasy świetności placówka ma już za sobą - to czasy, kiedy Częstochowa była stolicą województwa. Od kilku lat szpital Rydygiera jest częścią Zespołu Szpitali Miejskich. Długi całego zespołu to w tej chwili 18 milionów złotych. Częstochowski szpital odwiedził reporter RMF Tomasz Maszczyk:

Nieustająca walka z Narodowym Funduszem Zdrowia, wygrany pierwszy proces w sprawie słynnej ustawy 203, proces karny dyrektora, który zamiast zapłacić podatek kupił leki dla pacjentów, w końcu powolne, ale systematyczne spłacanie długów - to informacje, które sprawiły, że o krakowskim Rydygierze stało się głośno. Ale Rydygier - największy szpital w Małopolsce - to także menadżerskie, nowoczesne zarządzanie. Pieniędzy szuka się między innymi wynajmując szpitalne pomieszczenia:

14:00