Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Uznały go m.in. Stany Zjednoczone. W polskich Kabikiejmach doszło do poważnego wypadku autobusu, który wiózł dzieci. Zginęło trzech dorosłych, a 11 dzieci trafiło do szpitala. Zmarł Ryszard Peryt, reżyser i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. 30 stycznia czeka nas dodatkowego posiedzenie Sejmu - posłowie zajmą się ustawami dot. ujawniania zarobków w NBP i projektem wprowadzającym program Mama 4+. Taka była środa w Polsce i na świecie. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje z całego dnia.

Lider wenezuelskiej opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem

Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Amerykańska administracja uznała Guaido za prawowitego przywódcę tego południowoamerykańskiego państwa.

Juan Guaido to przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, czyli wenezuelskiego parlamentu. Podczas zaprzysiężenia towarzyszyły mu setki tysięcy Wenezuelczyków, którzy domagają się odejścia Nicolasa Maduro.

Wypadek z udziałem autobusu wiozącego dzieci

Tragiczny wypadek w miejscowości Kabikiejmy na drodze krajowej nr 51 pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem w woj. warmińsko-mazurskim. Autobus, którym jechały dzieci, zderzył się z trzema autami osobowymi i samochodem dostawczym. Nie żyje trzech dorosłych.

Kancelaria Morawieckiego zabiega o spotkanie z chińskim MSZ

Jeszcze w tym miesiącu kancelaria premiera chce doprowadzić do spotkania z ministrem spraw zagranicznych Chin - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Chodzi o próbę załagodzenia kryzysu po zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Chińczyka Weijinga W. i byłego ważnego funkcjonariusza ABW Piotra D. Są oni podejrzani o szpiegostwo.

Posłowie opozycji domagają się sprawdzenia chińskich kontaktów Marka Suskiego

Trzeba ponownie sprawdzić certyfikaty poświadczenia bezpieczeństwa ministra Marka Suskiego, czyli szefa gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Taki list do koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego wysyłają opozycyjni członkowie sejmowej komisji specsłużb - dowiedział się nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. Chodzi o sprawdzenie chińskich kontaktów Marka Suskiego.

Nie żyje Ryszard Peryt

Reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszard Peryt zmarł w nocy z wtorku na środę - poinformowała Polska Opera Królewska. W marcu skończyłby 72 lata.

Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Zginął jeden górnik

Tąpnięcie w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy" na Śląsku. Nie żyje górnik, ośmiu zostało rannych. Informację potwierdził Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

TSUE wyznaczył datę rozprawy ws. skargi KE na Polskę

Na 12 lutego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyznaczył rozprawę w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Morawiecki chce rozmawiać z szefami klubów parlamentarnych o zmianach w prawie

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów i kół parlamentarnych na spotkanie w piątek o godz. 15.30 - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Rozmowy mają dotyczyć zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - dodał. Wcześniej takie konsultacje poseł PiS zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM.

30 stycznia dodatkowe posiedzenie Sejmu

W środę 30 stycznia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu - poinformował na Twitterze wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak ustalił reporter RMF FM, posłowie zajmą się projektem ustawy ujawniającej zarobki w Narodowym Banku Polskim i projektem wprowadzającym program Mama 4+.

PiS złożyło w Sejmie projekt noweli ustawy ws. jawności zarobków w NBP

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ws. jawności wysokości wynagrodzeń w NBP. Z projektu wynika m.in., że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządu i osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będzie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej.

Będą państwowe obchody 40. rocznicy pielgrzymki papieża do Polski. "Początek drogi 'Solidarności'"

"Uważamy, że trzeba upamiętnić 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, bo ona była akurat 2 czerwca - te słynne słowa w Warszawie: 'Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi' padły 2 czerwca 1979 roku. I to był moim zdaniem początek drogi - wtedy się policzyliśmy, wtedy zobaczyliśmy, jak wielu nas jest" - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Jarosław Sellin. 

Wiceminister kultury podkreślał, że pielgrzymka papieża to był też początek drogi "Solidarności". Wybuchła chwilę później i potem walczyła przez 10 lat, wygrała 4 czerwca 1989 roku z komunistami - stwierdził dodając, że rząd ma "ambitne plany" w tym zakresie. Będziemy proponować zarówno wydarzenia o charakterze ceremonii państwowych, jak i wydarzenia dla ludzi o charakterze imprez kulturalnych - tłumaczył gość Marcina Zaborskiego.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z JAROSŁAWEM SELLINEM PRZECZYTASZ I ZOBACZYSZ TUTAJ

PO-KO chce odwołania Zbigniewa Ziobry. "Za napaść na sądownictwo" i nie tylko

Posłowie PO-KO złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry; zarzucają mu m.in. niedopełnianie obowiązków oraz przekraczanie uprawnień ws. afer w SKOK oraz KNF, a także działanie zmierzające do wyprowadzenia Polski z UE.

Kruk o telewizji publicznej: Zachowała się jak należy

"Wielu na scenie politycznej zapomina, że powinniśmy robić własne rachunki sumienia i zaczynać od siebie. Próbowaliśmy się otworzyć, na przykład pakiet demokratyczny, Jak to się skończyło, to ja przypomnę. (...)Ustawa jest, tylko to się skończyło pewnego 16 grudnia okupacją Sejmu. Wola nam osłabła, po tym co się stało pewnego 16 grudnia, czyli okupacją Sejmu, czyli złamaniem przez opozycję wszelkich możliwych zasad parlamentaryzmu" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Elżbieta Kruk, szefowa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

>>>CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA DO OBEJRZENIA TUTAJ<<<

16 mln zł w internetowych zbiórkach na WOŚP

15 990 244 złote - dokładnie taką sumę udało się zebrać Patrycji Krzymińskiej - internautce, która zorganizowała na Facebooku akcję "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP". Inny internauta postanowił uzbierać brakującą sumę, by było to dokładnie 16 mln złotych. I udało się.

Według PFN wybitni Polacy to tylko mężczyźni. Kontrowersyjny kalendarz

Wybitni Polacy to dla Polskiej Fundacji Narodowej tylko mężczyźni. Fundacja właśnie wydała kalendarz "Polacy, którzy zmienili świat". Każdy miesiąc ma przybliżać wybitną postać, o której niewiele osób wie, że urodziły się w Polsce. Brakuje w nim jednak znanych Polek.

ME siatkarek 2019. Znamy rywali Polek

Reprezentantki Włoch, Belgii, Ukrainy, Portugalii i Słowenii będą rywalkami polskich siatkarek podczas tegorocznych mistrzostw Europy. Losowanie grup odbyło się w środę w południe w Stambule.

Porażka Sereny Williams w Australian Open

Amerykanka Serena Williams nie wygra w tym roku po raz ósmy turnieju Australian Open. Rozstawiona z numerem 16. tenisistka, która walczyła o 24. wielkoszlemowy tytuł w singlu, przegrała w ćwierćfinale imprezy w Melbourne z Czeszką Karoliną Pliskovą (7.) 4:6, 6:4, 5:7.