Utworzenie w Polsce Dronowej Doliny przyspieszyłoby innowacje w tej dziedzinie z korzyścią dla Polski i Ukrainy, ocenili uczestnicy konferencji o wykorzystaniu dronów na polu walki i w innych dziedzinach. Konferencja Warsaw Drone Summit, z udziałem specjalistów z Polski, USA, Ukrainy i innych krajów odbyła się w Warszawie, przy wsparciu ukraińskiego Ministerstwa ds. Transformacji Cyfrowej i ambasady Ukrainy w Polsce.

Koncepcję Dronowej Doliny przedstawił były dyrektor CIA ds. zwalczania terroryzmu, szef działającej w strefach konfliktów międzynarodowej firmy doradczej ds. dronów Bernard Hudson. 

Według niego rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała rosnącą rolę bezzałogowców na polu walki, a ulokowana w Polsce Dronowa Dolina mogłaby się stać regionalnym centrum technologii i innowacji dronów.

Na coraz większą rolę systemów bezzałogowych w działaniach bojowych zwrócił też uwagę ukraiński wiceminister ds. transformacji cyfrowej Georgij Dubynskyj.

Prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych Robert Fintak ocenił zaś, że Polska ma silną pozycję w rozwoju i produkcji dronów. Połączenie zasobów polskich i ukraińskich stworzyłoby niezrównaną konkurencyjność na poziomie europejskim, dodał.

Szefowa działającej także w Ukrainie i w Polsce amerykańskiej firmy programistycznej Chenope, która współorganizowała seminarium, Elizabeth Charnock zaznaczyła, że chodzi nie tylko o drony, lecz także o oprogramowanie, technologię rozpoznawania obrazów, 

integrację danych z różnych sensorów i programy do ich opracowywania.